Przejdź do głównej zawartości

Eksploatacja baterii w laptopie


SZYBKI PORADNIK DOTYCZĄCY BATERII W LAPTOPIE.


Przedstawiam porady nt. akumulatorów w laptopach, netbookach, gdyż w sieci znajduje się obecnie dużo nieprawdziwych informacji. Wg. mnie istnieje jedna profesjonalna strona internetowa na ten temat – www.batteryuniversity.com – zawiera ona jednak tak dużo informacji, że dla przeciętnego użytkownika jest bardzo niewygodna.

Będzie to swoiste streszczenie ww. strony zawierającym jedynie informacje przydatne dla użytkowników laptopów. Dodatkowe informacje możecie uzyskać również w serwisie komputerowym w firmie graficom.

 INFORMACJE WSTĘPNE
w laptopie posiadasz baterię litowo-jonową lub litowo-polimerowo-jonową. Różnice między nimi są nieistotne dla użytkownika.
masz jakąś teorię, której ten tekst nie potrwierdzi/obali – najprawdopodobniej jest to tylko czyjaś mądrość życiowa nie do końca zgodna z prawdą.
bateria baterii nierówna – jedna prawidłowo użytkowana może paść po roku – druga użytkowana nieco brutalnie może dobrze działać po trzech latach
baterie są dla ludzi i nie bez powodu nie dołącza się do nich instrukcji obsługi. Naprawde najprostszy sposób aby negatywnie wpłynąć na baterię to za bardzo kombinować…

1. KUPIŁEM LAPTOPA

Kupiłeś laptopa i sprzedawca powiedział, że baterię należy formatować. 3 pełne cykle ładowania i rozładowania, a ładować to najlepiej 12 godzin. No cóż, porada dobra, tylko że od wielu lat nieaktualna. Formatowanie, formowanie – wszystko nieaktualne. Obecne baterie nie wymagają żadnych tego typu akrobacji.

2. EFEKT PAMIĘCI, FORMATOWANIE, FORMOWANIE, KALIBRACJA

Baterie w laptopach (li-ion, li-polim) nie posiadają efektu pamięci. No, posidają pomijalnie mały efekt pamięci… Dodatkowo jest jeszcze układ elektroniczny… Zaczynają się schody. Zwykłe ogniwo montowane w laptopach nie ma, lub ma nieistotnie mały efekt pamięci. Niestety w baterii znajduje się także układ elektroniczny który odpowiada za wskaźnik naładowania baterii. Na podstawie cykli ładowania/rozładowania uczy się on ile jeszcze energii zostało w ogniwie. Aby wskazania były prawidłowe wymagane jest raz na około 3 miesiące przeprowadzenie cyklu ładowania do pełna a po nim pełnego rozładowania. Nie należy jednak sobie brać tego zbytnio do serca – praktycznie każdy użytkownik co najmniej raz na 3 miesiące naładuje do pełna potem rozładuje całkiem baterię. Dodatkowo –  rozkalibrowany układ to tylko błędne wskazania poziomu naładowania baterii, a nie uszkodzenie ogniwa. Jeśli czujesz, że z wskazaniami coś jest nie tak – skalibruj. Istnieją także programy mówiące o stanie baterii w laptopie – dla HP jest to HP Battery Check – powie, czy wszystko jest ok, czy trzeba kalibrować itp.

Również do serca nie należy sobie zbytnio brać słów “pełne rozładowanie” przy kalibrowaniu. Niektórzy katują baterię do zera rozładowując ją na ekranie BIOS’u… Jest to zupełnie niepotrzebne i może być szkodliwe. Windows sam wejdzie w stan hibernacji, gdy zostanie już nędzna resztka prądu I takie rozładowanie w zupełności wystarcza. Chcesz “lepiej” albo “dokładniej” skalibrować baterię przez rozładowanie jej na ekranie BIOS’u?

Naprawdę stracisz tylko czas…

3. PRZEDŁUŻANIE ŻYWOTNOŚCI BATERII

Pojemność współczesnych baterii w laptopach jest funckją trzech czynników: czasu, temperatury, poziomu naładowania oraz częściowo głębokości cykli.
CZAS

Baterie starzeją się w czasie. Spowolnić czasu nie można – jedyna rada jaką można dać: – nie kupuj nowej baterii na zapas.
TEMPERATURA I POZIOM NAŁADOWANIA

Baterie czują się zdecydowanie lepiej w niższych temperaturach – dłużej zachowują swoją pojemność. Najlepiej przedstawić to za pomocą tabeli:W związku z tym można dać kilka prostych rad:

  • unikaj podwyższonych temperatur – np samochód w słońcu, laptop na parapecie.
  • jeżeli laptopa używasz tylko na zasilaniu możesz rozważyć wyciągnięcie baterii I składowanie jej w lodówce (nie w zamrażalniku!!! Temperatury poniżej zera niszczą baterię!). Pamiętaj jednak, że w gniazdu czasami też brakuje prądu – czy naprawdę warto oszczędzać baterię i narażać się na potencjalną utratę danych?
  • możesz wydłużyć nieco żywotność baterii rozładowując ja przed dłuższym (np na weekend, gdy nie używasz laptopa) składowaniem do 40% bez zabawy z lodówką. Im dłuższy czas składowania tym skuteczniejsza jest to działanie. Ciężko powiedzieć, czy opłaca się tak wyładowywać na noc – wydłuża się wtedy cykl, co jest gorsze od krótkich cykli. Zysk jest mały (kilka % straty pojemności rocznie mniej), a codziennie rano tracisz czas na ładowanie.

CYKLE

Obecne na rynku baterie lepiej doładowywać jak często się da. Głębokie cykle ładowaniarozładowania są dla baterii gorsze – czyli jest zupełnie odwrotnie niż w przypadku starego typu baterii niklowo-kadmowych! Poniżej wykres pojemności (czerwone) i rezystancji wewnętrznej (niebieskie) w funkcji liczby cykli.Wyraźnie widać, że nie ma się co przejmować liczbą cykli. Często spotyka się także informacje o liczniku cykli w baterii, który „wyłącza” baterię po osiągnieciu danej liczby cykli – dlatego niektórzy radzą „oszczędzać” te cykle. Czasami (np w MacBookach) można sprawdzić liczbę cykli które przeszła bateria. Teoria o „oszczedzaniu” cykli tutaj upada, gdyż liczniki tam montowane za pełen cykl uznają 100% sumarycznego rozładowania, czyli 10×10%, 5x 20% i 2×50% to jeden cykl. Podobną informację podaje pomoc HP. W internecie nie byłem wstanie znaleźć żadnej rzetelnej informacji na temat istnienia limitu cykli.  Brak informacji na ten temat podczas googlania w języku angielskim oznacza, że prawdopodobnie ten limit to taki nasz polski urban legend…
ZBYT DŁUGIE ŁADOWANIE, ZBYT MOCNE WYŁADOWANIE

Baterie li-ion i li-polimer nie lubią, gdy zbyt długo się je ładuje. Nie należy się tym jednak zupełnie przejmować, gdyż układ elektroniczny baterii/ładowarki automatycznie przestanie ją ładować kiedy osiągnie ona 100% naładowania. Baterie także nie lubią być zbyt mocno wyładowywane. Tutaj też na straży stoi układ elektroniczny – odetnie połączenie laptopa z baterią, gdy jej poziom naładowania spadnie poniżej pewnego poziomu. Teoretycznie można wprowadzić baterię w zbyt niski stan – wymęczyć ją do zera na ekranie BIOSu i zostawić na półce (baterie same z siebie gdy nie są nigdzie podłączone też sie wyładowywują). Jak widać trzeba się postarać by baterię w ten sposób uszkodzić.

4. PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że ten opis choć trochę przyczyni się do rozpowszechnienia konkretnych informacji o bateriach. Wszystkie informacje jakie tutaj zawarłem pochodzą z www.batteryuniversity.com.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?