Przejdź do głównej zawartości

Nowe technologie, nowa jakość usług


Technologia światłowodowa w ostatnich latach zbliża się do klienta końcowego. Po boomie światłowodowym związanym z budową synchronicznych sieci szkieletowych dla firm telekomunikacyjnych, sieci optyczne atakują w sieciach lokalnych, w rozbudowanych systemach monitoringu, dla przeciętnego Kowalskiego coraz częściej dociera FTTHx do jego uliczki lub klatki schodowej, aby w niebawem zakończyć się urządzeniem optycznym przy jego biurku.
CCTV w technologii HDWłókna światłowodowe są tak profilowane, aby promień światła w jego rdzeniu pozostał w nim na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia. Płaszcz szklany otaczający rdzeń ma mniejszy współczynnik odbicia niż rdzeń, dzięki czemu działa jak lustro i prowadzi promień wewnątrz rdzenia. Ten natomiast jest wykonany ze szkła o czystości zapewniającej tłumienie nawet poniżej 0,2 dB na kilometr. Dla porównania kabel koncentryczny przy częstotliwości radiowej 1Mhz tłumi 100 i więcej dB na kilometr. Tego nie trzeba komentować.
Zalety transmisji światłowodowej to przesył sygnału poprzez światło – więc chodzi o odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i różnice potencjałów masy. Żaden rozrusznik samochodowy, urządzenie wysokoprądowe czy nawet piorun nie są w stanie zkłócić transmisji optycznej, to dość ważna kwestia, by wyeliminować kłopoty związane z kablami miedzianymi nawet ekranowanymi. Światłowód może natomiast być prowadzony równolegle z liniami wysokiego lub średniego napięcia na słupach lub w ziemi.
Dzisiaj  możemy już powiedzieć, że możliwości przesyłu danych po światłowodzie na dziesiątki kilometrów są ograniczone poziomem dzisiejszej elektroniki, nie zaś samym medium transmisyjnym, światłowody położone dzisiaj będą mogły byś wykorzystywane jeszcze przez sporo kolejnych lat, bez potrzeby ich wymiany za 5-10 lat.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?