Przejdź do głównej zawartości

"Mein Kampf" - nowe wydanie w NiemczechNiemiecki Instytut Historii Współczesnej podjął decyzję o wznowieniu w Niemczech, po raz pierwszy od 75 lat, książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Wydanie to będzie wzbogacone obszernym komentarzem, przypisami i licznymi odnośnikami, stanowiąc krytyczną redakcję tego tak ponuro wpisanego w historię europejskiej myśli "dzieła". Dalego zachęcam do przeczytania uzasadnienia wydawnictwa w oryginale. Prawo autorskie do tej ksiazki posiada Wolny Kraj Bawaria, a Niemiecki Instytut Historii Współczesnej finansowany jest przez rzad i kraje związkowe. Instytut powstał juz w '49, zeby zajmowac się Adolfem Hitlerem i Narodowym Socjalizmem naukowo. NIe wiem, czy porownanie do naszej Karty jest zasadne, ale pokazuje kierunek, czym jest IFZ Monachijskie w Niemczech. 
         ....Nie wypowiadając się na temat tego konkretnego wydania, o którym brak bliższych informacji, uważam, że tego rodzaju potraktowanie tematu jest niezbędne i jeśli zostanie
przepracowane przez fachowych historyków, socjologów, psychologów czy filozofów, może unieszkodliwić dużą część trującego potencjału tego tekstu, który, bez komentarzy, funkcjonując w sieciowym podziemiu trochę na zasadzie "dzieła kultowego" dużą część swojego powabu zawdzięcza syndromowi "owocu zakazanego", któremu dają się skusić umysły nie wyposażone w świadomość, czym w rzeczywistości był faszyzm. (wg. portalu racjonalista.pl).

Powinno unikać się, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a należałoby zająć się tematem szerszym i innego rodzaju - czy i jak publikować tego rodzaju bądź co bądź niebezpieczne teksty. Powinniśmy dyskutować bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa.

Zakaz publikacji książki w Polsce na mocy prawa został usankcjonowany przepisami Prawa Karnego.

Co kilka lat podejmowane są próby publikacji tej pozycji MK, które raz są w całości likwidowane z mocy prawa, a raz udaje im się ujrzeć światło dzienne.

"Mein Kampf" w Polsce już było. Książka Adolfa Hitlera została wydana u nas trzy razy po 1989 roku: m.in. przez Wydawnictwo Scripta Manent, Krosno (1992); Wydawnictwo Werset, Kraków (1992) oraz Wydawnictwo XXL (2005). Ta ostatnia firma miała sprawę sądową za wydanie "Mein Kampf". W 2009 roku wydawca został skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 10. tyś zł grzywny. Z kolei cały nakład wydany przez wydawnictwo z Krosna został zniszczony.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?