"Mein Kampf" - nowe wydanie w NiemczechNiemiecki Instytut Historii Współczesnej podjął decyzję o wznowieniu w Niemczech, po raz pierwszy od 75 lat, książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Wydanie to będzie wzbogacone obszernym komentarzem, przypisami i licznymi odnośnikami, stanowiąc krytyczną redakcję tego tak ponuro wpisanego w historię europejskiej myśli "dzieła". Dalego zachęcam do przeczytania uzasadnienia wydawnictwa w oryginale. Prawo autorskie do tej ksiazki posiada Wolny Kraj Bawaria, a Niemiecki Instytut Historii Współczesnej finansowany jest przez rzad i kraje związkowe. Instytut powstał juz w '49, zeby zajmowac się Adolfem Hitlerem i Narodowym Socjalizmem naukowo. NIe wiem, czy porownanie do naszej Karty jest zasadne, ale pokazuje kierunek, czym jest IFZ Monachijskie w Niemczech. 
         ....Nie wypowiadając się na temat tego konkretnego wydania, o którym brak bliższych informacji, uważam, że tego rodzaju potraktowanie tematu jest niezbędne i jeśli zostanie
przepracowane przez fachowych historyków, socjologów, psychologów czy filozofów, może unieszkodliwić dużą część trującego potencjału tego tekstu, który, bez komentarzy, funkcjonując w sieciowym podziemiu trochę na zasadzie "dzieła kultowego" dużą część swojego powabu zawdzięcza syndromowi "owocu zakazanego", któremu dają się skusić umysły nie wyposażone w świadomość, czym w rzeczywistości był faszyzm. (wg. portalu racjonalista.pl).

Powinno unikać się, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a należałoby zająć się tematem szerszym i innego rodzaju - czy i jak publikować tego rodzaju bądź co bądź niebezpieczne teksty. Powinniśmy dyskutować bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa.

Zakaz publikacji książki w Polsce na mocy prawa został usankcjonowany przepisami Prawa Karnego.

Co kilka lat podejmowane są próby publikacji tej pozycji MK, które raz są w całości likwidowane z mocy prawa, a raz udaje im się ujrzeć światło dzienne.

"Mein Kampf" w Polsce już było. Książka Adolfa Hitlera została wydana u nas trzy razy po 1989 roku: m.in. przez Wydawnictwo Scripta Manent, Krosno (1992); Wydawnictwo Werset, Kraków (1992) oraz Wydawnictwo XXL (2005). Ta ostatnia firma miała sprawę sądową za wydanie "Mein Kampf". W 2009 roku wydawca został skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz 10. tyś zł grzywny. Z kolei cały nakład wydany przez wydawnictwo z Krosna został zniszczony.