Przejdź do głównej zawartości

Najnowsze technologie WiFi

Sieci Wi-Fi mają do swojej dyspozycji pasma 2,4 GHz i 5 GHz. Stosowanie takich fal zakłada, że zasięg nie przekracza na przestrzeni otwartej stu metrów. W praktyce firmy ISP  uzyskują nawet odległości  do 40 km. Natomiast pasmo i liczba dostępnych częstotliwości ogranicza z kolei szybkość transmisji. 


Nie za ciekawie, prawda? Gratką dla firm byłoby wykorzystanie częstotliwości do 160 Mhz,  które obecnie są używane przez telewizje. Generalnie chodzi o zwiększenie przenikania sygnału przez przeszkody (ściany, budynki etc.). Dla wyjaśnienia im wyższa częstotliwość tym większa potrzeba tzw. widoczności wzajemnej przekaźników radiowych.  Póki co najdalej zaawansowane badania nad wykorzystaniem tego pasma (160 Mhz) prowadzą Amerykanie. FFC zgodziło się niedawno na wykorzystanie w ograniczonym zakresie pustych miejsc (ang. white spaces) w paśmie telewizyjnym.


Microsoft jest jedną z tych firm, które eksperymentują z możliwością transmisji w tym obszarze. Chce zostać dostawcą usług o dostępnych wolnych częstotliwościach w danym regionie tak, aby urządzenia mogły z nich korzystać, bez interferencji z telewizją i telefonami bezprzewodowymi. Badania przeprowadzone w zeszłym roku przez naukowców Microsoft Research wykazały, że można, uwzględniając topografię terenu, dosyć dobrze określić zasięg sieci. Projekt nazwany został SenseLess. Jednak nadal problem stanowiło to, że routery Wi-Fi korzystały naraz tylko z jednej wolnej częstotliwości, przez co szybkość transmisji nie mogła wzrosnąć. Microsoft przygotował jednak urządzenie, które wykorzystuje wiele nadajników i odbiorników, które transmitują dane wolniej, ale za to jednocześnie przez kilka wolnych częstotliwości. W efekcie ryzyko zakłóceń spada, a szybkość transmisji rośnie. Urządzenie o nazwie WiFi-NC (od Narrow Channels) pozwala już eksperymentalnie podpiąć do sieci na przykład konsolę Xbox. Teraz losy wolnych przestrzeni radiowych ważą się w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Niektórzy jego członkowie chcą skomercjalizować je i sprzedać. Gdyby tak się stało, przekreśliłoby to szanse na przyspieszenie i zwiększenie zasięgu naszych sieci bezprzewodowych. 

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?