Przeglądarki i antyphishing

Phishing jest próbą wyłudzenia informacji od klienta. Polega on na podszyciu się pod stronę np. banku czy innej instytucji. Osoba, która wejdzie na taką stronę i wpisze tam swoje dane, wyśle je do cyberprzestępców. Na szczęście najwięksi dostawcy przeglądarek internetowych starają się dbać o to, aby takie strony wyłapywać i blokować lokalnie u użytkownika. Jak więc włączyć filtry antyphishingowe w popularnych przeglądarkach ? m.in. Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari


Firefox


Aby włączyć tryb antyphishingowy w przeglądarce Mozilla Firefox, należy wykonać następujące kroki:

1) Kliknij w menu „Narzędzia”. Jeśli menu nie jest wyświetlone, pomóc może naciśnięcie przycisku Alt, który to menu wyświetli.2) Z menu „Narzędzia” wybierz „Opcje”.3) W zakładce „Bezpieczeństwo” upewnij się, że zaznaczone są pola „Blokuj witryny zgłoszone jako stwarzające zagrożenie” oraz „Blokuj witryny zgłoszone jako próby oszustwa internetowego”.

Internet Explorer

Aby włączyć tryb antyphishingowy w przeglądarce Internet Explorer, należy wykonać następujące działania:

1) Kliknij w menu „Narzędzia”.
2) W menu „Filtr SmartScreen” widnieją opcje pozwalające na sprawdzenie bieżących ustawień filtra. Jeśli istnieje opcja „Wyłącz filtr SmartScreen”, oznacza to, że jest on już włączony – jak na widocznym powyżej obrazie.


Google Chrome

Aby włączyć tryb antyphishingowy w przeglądarce Google Chrome, należy wykonać następujące kroki:
1) Naciśnij przycisk , aby wyświetlić menu.


2) Wybierz „Ustawienia”. Na dole strony, która się wyświetli, naciśnij „Pokaż ustawienia zaawansowane...”.

3) Upewnij się, że pole „Włącz ochronę przed wyłudzaniem danych (phishingiem) i złośliwym oprogramowaniem” jest zaznaczone.


Safari


Aby włączyć tryb antyphishingowy w przeglądarce Apple Safari, należy wykonać następujące kroki:

1) Naciśnij na przycisk ustawień i wybierz „Preferences”, aby otworzyć menu.2) W menu preferencji w zakładce „Ochrona” upewnij się, że zaznaczone jest pole przy „Fałszywe witryny”.


(źródło: internet, di.com.pl)