Przejdź do głównej zawartości

Jak zabezpieczyć komputer przed wiosennymi burzami

W zbliżających się miesiącach letnich, po kilku dniach upałów burze z wyładowaniami atmosferycznymi są nieuniknione. Dlatego warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób możemy chronić swój sprzęt i dane przed tego typu zjawiskami. 

Najlepszym sposobem ochrony sprzętu w przypadku burzy jest odłączenie go od sieci elektrycznej i sieci Ethernet, jednakże nie zawsze możemy to zrobić. Jak więc zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu w wypadku burzy? Poniżej kilka sposobów aby nasz sprzęt miał większe szanse w starciu z burzą niż tradycyjnie podłączony komputer.  1. Listwa antyprzepięciowa — pamiętajmy aby nasz komputer i sprzęt elektroniczny podłączony był do prądu za pośrednictwem odpowiednio uziemionej listwy zasilającej. Zabezpieczenie tego typu w większości przypadków uchroni nasz sprzęt przed poważniejszą awarią, jednakże należy pamiętać że listwy tego typu nie dają 100% zabezpieczenia. 
  2. UPS - komputer podłączony przez takie urządzenie prawie na pewno nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku burzy. Urządzenia, które montujemy bezpośrednio na gniazdku zasilania, za zadania maja ochronę podłączonych do siebie urządzeń. Występują w różnych odmianach, posiadają wbudowane dodatkowo gniazda do ochrony instalacji telefonicznej i antenowej (w przypadku sprzętu TV, Sat) Są bardziej skuteczne niż zwykłe listwy antyprzepięciowe.
  3. Filtr NetProtektor - to urządzenie pozwalające zabezpieczyć port Ethernet urządzeń   tj. router, switch, karta sieciowa, przed przepięciami i różnicami potencjałów. NetProtector zabezpiecza każdy przewód w kablu Ethernetowym i odprowadza ładunek elektryczny do ziemi. Jeden zasadniczy warunek poprawnego funkcjonowania takiego urządzenia to fakt montażu po obu końcówkach kabla protektora oraz właściwe i poprawne uziemienie. 
  4. Dodatkowym zabezpieczeniem sprzętu elektronicznego na wypadek uszkodzeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi może być polisa ubezpieczeniowa. Wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce ma w swojej ofercie ubezpieczenie majątku trwałego.
  5. Ostrzeżenia systemu Storm GuardSystem Strike Guard monitoruje wyładowania chmury / chmury oraz doziemne wyładowania atmosferyczne zapewniając powiadomienia i sygnalizując w ustalonym przez użytkownika progów aktywności wyładowań atmosferycznych. System posiada unikalną technologię przetwarzania sygnałów optycznych i własności optyczne wykorzystując technologie uniknięcia fałszywych alarmów. Projekt zrealizowany i prezentowany Państwu ma wyraźne znamiona innowacyjności i warty jest wdrożenia, gdyż może być nowoczesnym elementem systemu wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, zapewniając ochronę sprzętu elektronicznego a szczególnie znakomicie poprawiając bezpieczeństwo ludzi.
Niezależnie od zastosowanej technologii i urządzeń ochronnych nie mamy nigdy 100% pewności że nasz sprzęt wygra starcie z burzą, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych plików naszego komputera.


  

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?