Przejdź do głównej zawartości

Co się dzieje z pogodą ?

stacja pogodowa Chorzów Stary, prognozy
Skutki globalnego ocieplenia?

Od dłuższego czasu ludzie przecierają oczy ze zdumienia. Dlaczego na początku kwietnia ciągle mamy zimę? Czy to jest efekt globalnego ocieplenia? 

Czołowe placówki naukowe takich krajów jak Kanada, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Japonia stwierdzają, że globalne ocieplenie to fakt, a wpływ człowieka na jego powstanie nie budzi wątpliwości. Zaprojektowana stacja pogodowa Storm Guard w Chorzowie Starym - ma nie tylko za zadanie rejestrację aktualnych wskaźników pogodowych, czy publikowania ostrzeżeń online o gwałtownych zjawiskach meteorologicznych, jak burze, wiatry, huragany.zima zamiast wiosny
Na dzień dzisiejszy na świecie działają 2 międzynarodowe stacje detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych o dużym zasięgu. Pierwsza z nich - EUCLID (European Cooperation for Lightning Detection) działająca w krajach europejskich swoim zasięgiem obejmuje obszar od Atlantyku po Morze Śródziemne, druga sieć działa w Ameryce Północnej - NALDN (North American Lightning Detection Network) swoim zasięgiem obejmuje USA oraz Kanadę.  Nasza chorzowska stacja Stacja pogodowa jest zintegorwana ze światowymi stacjami Weather Underground, NOAA oraz WeatherBug. Dlatego też wymiana danych pomiędzy tysiącami stacji daje bardzo dobre rezultaty prognoz. Pogodę na żywo można sprawdzić dzięki serwisowi WebCam.

NOAA
Masywy lodowe w lodowej Grenlandii zaczęły spadać. Od 1979 r. do 2006 r., w okresie lata topienie się lądolodu wzrosło o 30 procent, osiągając rekord w 2007 roku. Na większychwysokościach wzrost akumulacji śniegu w zimie ma częściowo skompensowany stopieńJednak spadek w dalszym ciągu wyprzedza akumulacjiponieważ cieplejsze temperatury doprowadziły do zwiększenia się stopienia, i spowodowały mocniejszy ruch lodowca na krawędziach wyspy. Aby dowiedzieć się więcej o badaniach na lodowej Grenlandii, możesz odwiedzić stronę internetową z badaniami dyrektora CIRES - Konrad Steffen. 

CIRES - Konrad Steffen
Naukowcy nieustannie pobierają wyciągi rdzeni lodowych z lądolodu i pokrywy lodowej. Studiują je aby dowiedzieć się więcej o przeszłości zmian klimatu na ziemi. Lądolód składa się z warstwy śniegu i lodu zgromadzonego przez miliony lat. Te warstwy zawierają uwięzione gazykurz oraz cząsteczki wodyktóre można wykorzystać do badania klimatu na ziemi.

Arktyka znika w oczach 

Nie trzeba być specjalistą wyposażonym w nowoczesny sprzęt, żeby zauważyć, że lodowce na całym świecie się kurczą. Na przykład w Himalajach, stanowiących źródła Gangesu zapewniającego wodę i utrzymanie 500 milionom ludzi, każdego roku lód cofa się o 37 metrów. Jednak prawdziwy problem może sprawić topnienie Arktyki. Naukowcy, wykorzystujący różne metody oceny szybkości topnienia lodowców, zgadzają się w jednym – w tym tempie do 2050 r. arktyczny lód stanie się przeszłością. Podniesienie się poziomu wód (o około 6 metrów) to tylko jeden z przewidywanych skutków, całkowitemu zniszczeniu może też ulec wiele ekosystemów. 

Gdzie się podziała wiosna?

www.euclid.org
Prognozy tymczasem wskazują na święta z deszczem, śniegiem i nocnym mrozem. Na dodatek rychłej zmiany pogody nie widać. Co się dzieje? Spokojnie, nie jest to początek nowej epoki lodowej, lecz zwykła zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Ostatnich wiele miesięcy zaburzyło nasz odbiór panującej pogody.
Łagodna zima i wczesna wiosna zasugerowały nam, że jest to nowa norma, do której oczywiście szybko się przyzwyczailiśmy. 20 stopni w cieniu nie uznaliśmy za tak poważną anomalię, jak obecne chłody, a przecież to ciepło jest bardziej nietypowe o tej porze roku niż chłód i śnieg.
storm guard
Zmiany klimatyczne postępują, a to oznacza, że musimy przygotować się na ich skutki. W przeciwnym razie każdego roku kataklizmy naturalne mogą powodować coraz większe zniszczenia i kosztowniejsze straty. Więc nie dziwmy się, że takim zmianom pogodowym bo przyczyniamy się do nich sami w naszym codziennym życiu.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?