Przejdź do głównej zawartości

Sprzątanie "Peceta" na wiosnę

Komputer czy drukarka, często stoją zaniedbane, bo nie wiemy, jak zabrać się za ich czyszczenie, albo co gorsza zabieramy się, ale niewłaściwymi środkami. Okazuje się, że wiele firm dostarcza zestawy i środki czyszczące przeznaczone specjalnie dla komputerów, które eliminują problemy związane z ich higieną. Na naszym rynku dostępne są płyny antystatyczne, pojemniki ze sprężonym powietrzem, nawilżone środkami bakteriobójczymi chusteczki, które nie pozostawiają po sobie żadnych pyłków. Można kupić także piankę w aerozolu, która zasychając na spryskanej powierzchni absorbuje kurz i inne zanieczyszczenia. Jednak same środki to nie wszystko. Potrzeba jeszcze człowieka, który nie tylko korzysta z komputera, ale kiedy trzeba, dba również o jego czystość. Pożądany efekt możemy uzyskać poświęcając czyszczeniu zaledwie parę minut tygodniowo, ewentualnie nieco rzadziej, w zależności od środowiska pracy. Ważne, że powinniśmy robić to regularnie.

Zanim zabierzemy się do czyszczenia naszego komputera i urządzeń z nim związanych pamiętajmy, aby wyciągnąć jego wtyczkę z gniazdka. Nawet odrobina wody, która przedostanie się do urządzeń elektrycznych może spowodować zagrażające życiu zwarcie lub bezpowrotnie uszkodzić sprzęt. Można poprzestać na czyszczeniu "na sucho", jednak tego typu operacje rzadko kiedy dają pożądany efekt. Oto jak zadbać o poszczególne elementy systemu komputerowego.


Czas na porządki


  • Widzisz coraz ciemniejszy obraz na ekranie komputera? Już najwyższy czas przetrzeć jego ekran z kurzu!
  • Napęd CD-DVD nie radzi sobie z nieuszkodzoną, dobrze nagraną płytką? Warto oczyścić soczewkę skupiającą światło lasera za pomocą specjalnej płytki.
  • Kursor myszki zacina się na ekranie i nie pomagają nerwowe ruchy aby skłonić go do współpracy? Należy zerknąć na rolki i oskrobać je z nagromadzonego brudu.
  • Gdy drukarka atramentowa nie drukuje jednej z barw albo pozostawia białe pasy, to upewniwszy się, że nie jest to wina braku atramentu, wystarczy uruchomić procedurę czyszczenia głowicy.
  • Jeśli zobaczymy warstwę kurzu odkładającą się na kratce zasilacza komputerowego, to najwyższy czas dokładnie oczyścić wnętrze komputera.
  • Gdy na obudowie komputera, monitora lub klawiatury dostrzeżemy plamy lub ciemniejsze pasma, to tylko pianka do czyszczenia uratuje nas.

NośnikiDo usuwania zabrudzeń z soczewek napędów CD-DVD można kupić płytę czyszczącą. Jest wsuwana do napędu jak zwykła płyta. Czyścić należy także płyty CD-DVD. Ich czyszczenie zwiększa bezpieczeństwo archiwizowanych za ich pomocą danych. Należy to zrobić nie powodującą zarysowań ściereczką. Istotny przy tym jest sposób prowadzenia ręki po powierzchni płyty. Nigdy nie należy zataczać kółek po czyszczonej powierzchni krążka, należy przesuwać rękę ze szmatką od środka do zewnętrznej krawędzi płyty po prostej.

Uwaga. Płyty należy czyścić "na sucho", ewentualnie można użyć specjalnych, szybko wyparowujących płynów. Mycie płyt CD np. wodą z mydłem, spirytusem, naftą itp. może spowodować powstanie na powierzchni płyty plam, a tym samym uniemożliwić jej odczyt.

Skaner


Jeśli zależy nam na dobrej jakości skanowanych materiałów, szklaną powierzchnię wewnątrz skanera należy utrzymywać w czystości. Nie powinniśmy dopuszczać, by gromadził się na niej kurz bądź znaczyły ją tłuste smugi po naszych rękach.
Można ją czyścić tymi preparatami, którymi zwykle myjemy lustra czy okna. Pamiętając oczywiście o tym, by robić to nawilżoną, a nie mokrą szmatką. Zanim zamkniemy skaner sprawdźmy, czy czyszczona powierzchnia wyschła. Podczas czyszczenia skanera nie zapomnijmy o wyczyszczeniu jego obudowy. Czyścimy ją tak jak inne powierzchnie tego typu.
Drukarka


Jeśli jakość wydruków z naszej drukarki spadła i pojawiły się na nich smugi, to znak, że dopuściliśmy ją do stanu, w jakim nie powinna się znaleźć. 
Wnętrze drukarki z pozostałości papieru najlepiej jest wyczyścić miękkim pędzelkiem lub sprężonym powietrzem. Do zbierania pyłu tonerowego można nabyć odpowiednie chusteczki. Są tak wykonane, by uniemożliwić powtórne rozprowadzenie zebranego pyłu po czyszczonej powierzchni. Do czyszczenia elementów prowadzących papier w drukarkach laserowych (także w faksach) przeznaczone są specjalnie powlekane karty papierowe. Drukarkę, w zależności od częstości używania, należy czyścić raz na tydzień bądź raz na cztery tygodnie.

Obudowa


Najrzadziej w komputerze zmieniamy obudowę. Patrząc na nią czasami trudno oprzeć się wrażeniu, że komputer jest bardzo stary. Obudowa może wyglądać jak nowa, jeśli się ją wyczyści. Warto też pamiętać o zaślepieniu otworów, w których kiedyś były umieszczone karty. Jeśli są nie zasłonięte, do wnętrza obudowy łatwiej przedostaje się kurz. 

Co jakiś czas powinniśmy zajrzeć do środka i odkurzyć napędy, karty czy procesor. W żadnym wypadku nie czyśćmy wnętrza komputera wodą. Należy go po prostu delikatnie odkurzyć. Idealne jest wspomniane już sprężone powietrze. W szale porządków nie zacznijmy tylko rozkręcać dysków twardych (są hermetyczne!) oraz napędów CD-DVD, gdyż może to spowodować ich uszkodzenie. Zalecane jest również zlecenie usługi specjalistycznemu serwisowi.

Dyski twarde mogą się zabrudzić tylko na zewnątrz, zaś najmniejsze rozhermetyzowanie dysku może spowodować jego zniszczenie.


Klawiatura


W miarę używania coraz brudniejsza staje się również klawiatura komputerowa. Problemy sprawia zwłaszcza wyczyszczenie powierzchni bocznych klawiszy i szpar między nimi. Do ich wyczyszczenia dobrze nadają się ściereczki nawilżone roztworem czyszczącym, zawierającym także substancje bakteriobójcze. Większych pyłków lub okruchów, schowanych w szparach można się łatwo pozbyć sprężonym powietrzem. Przeznaczone do takiego czyszczenia pojemniki ze sprężonym gazem zakończone są rurką, która umożliwia skierowanie strumienia gazu w trudno dostępne miejsca.
Można także kontrolować siłę strumienia gazu. Oczywiście możemy także użyć do tego celu odkurzacza. Do usuwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc można kupić sklepach cały zestaw szpatułek, patyczków, gąbkowych wacików itp. Ale od czego nasza pomysłowość. Jeśli nasza klawiatura jest bardzo brudna, należy ją rozkręcić. Uważajmy przy tym na klawisze, ponieważ niekoniecznie zostaną na swoich miejscach. Lepiej więc dokładnie zapamiętać ich położenie.
Po zdjęciu górnej części klawiatury możemy ją umyć wodą z dodatkiem detergentu uważając na miejsce, do którego dochodzi kabel. W żadnym wypadku nie możemy go zalać. 
MonitorUrządzenie, które umożliwia nam kontakt z komputerem. Zaniedbanie regularnego wycierania kurzu i zabrudzeń prowadzi do obniżenia jakości i jasności obserwowanego obrazu oraz wzrostu zmęczenia wytężanych coraz silniej oczu. Szczególnie wrażliwe na zabrudzenia są filtry ochronne, silnie się elektryzujące i łatwo rysujące się. Dlatego środki służące do ich pielęgnacji muszą delikatnie oddziaływać na ich powierzchnie (zarówno chemicznie, jak i mechanicznie), mieć właściwości antystatyczne i nie mogą pozostawiać smug itd. Do czyszczenia monitorów można kupić specjalne zestawy ściereczek suchych i nawilżonych oraz bezalkoholowych płynów do czyszczenia. 
Monitor możemy potraktować jak ekran telewizora. Dobrze jednak przetrzeć go przeznaczonym do tego środkiem antystatycznym. Nie zapomnijmy także o wyczyszczeniu obudowy monitora. Najlepiej zrobić to środkiem antystatycznym. Kurz przynajmniej przez jakiś czas będzie się trzymał z daleka. Monitor najlepiej czyścić za każdym razem, kiedy na jego powierzchni zauważymy pogarszające widoczność smugi. 


Myszka


Jest tym elementem, które brudzi się najbardziej, mimo że tego nie widać. Objawem zabrudzenia są nieregularne ruchy wskaźnika myszy. Czujnik laserowy (optyczny należy wyczyścić np. wacikiem do uszu, lub mikrofibrą. Brudzi się także obudowa myszki. Osiada na niej pot i kurz i zaczyna być nieestetyczna w dotyku. Jeśli pocą nam się ręce, a nie jesteśmy jedynym użytkownikiem danej myszki pamiętajmy, żeby ją wyczyścić szmatką nasączoną delikatnym detergentem.


Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?