Przejdź do głównej zawartości

Wycinamy lasy w Polsce
Na 90 urodziny Lasów Państwowych rząd uchwalił ustawę, którą nie chce się chwalić, a  kandydujący i urzędujący prezydent ją podpisał.  Widać że kończy się kadencja PO. Koalicja rządowa zadbała o kolegów i jak Polska długa i szeroka trwa masowa wycinka lasów. Powód? 


Od przyszłego roku Lasy Państwowe (właściciel większości lasów w Polsce) będą zmuszone odprowadzać do budżetu państwa specjalny podatek w wysokości 2 proc. rocznych przychodów (a nie dochodów!). Taką to polityką będzie nasze Państwo zbliży się do krajów Amazonii, gdzie cały czas ekolodzy trąbią na alarm.

Oczywiście ważniejsze fakty nam przysłoniły całe to wydarzenie m.in. choćby afera z wypowiedziami wysokiego amerykańskiego urzędnika. Co na to rzekoma opozycja? Czy jest tylko z nazwy już opozycją? Ważniejsze dla mediów w tym czasie są spoty wyborcze, afera dyplomatyczna. Boję się co kolejnego dnia wymyśli nasz koalicyjny rząd i jakie wydarzenia będą musiały zaciemnić obraz jego działania.

Ciekawe czy wejście ustawy zwietrzył Park Śląski, by swoim działanie zasilić budżet państwowy swoim kolegom i żeby przyczynić się do mniejszego deficytu. Należałoby zastanowić się na ubocznymi skutkami takiego działania. Zastanawianie się w tym momencie dla naszych rządzących nad takimi drobnymi kwestiami ustawowymi nie stanowi kłopotu. Bo bo co sobie takimi drobiazgami zaprzątać głowę. W tym roku Lasy Państwowe, głównie dzięki wycince i sprzedaży drewna, osiągną przychody na poziomie około 8 miliardów złotych. Przełoży się to prawdopodobnie na około 130-140 milionów złotych zysku.

Wejście ustawy w życie przyczyni się to do przyspieszonej i zmasowanej wycinki lasów w celu pozyskania większych wpływów jeszcze w tym roku (na pokrycie przyszłorocznych strat spowodowanych ww. podatkiem). Ekipa rządowa przeforsowała w sejmie, a prezydent klepną swym podpisem, ustawę zgodnie, z którą od 2016 roku Lasy Państwowe będą musiały płacić na rzecz państwa specjalny podatek naliczany od przychodów, a nie dochodów! Danina ta ma wynieść 2 proc. rocznych przychodów.  Zakładając, że przychody Lasów Państwowych w przyszłym roku osiągną pułap ok. 8 mld zł, to wysokość tego podatku wyniesie 160 mln zł. To oznacza, że ta dodatkowa danina na rzecz państwa zje cały osiągnięty zysk Lasów (130-140 mln zł), a nawet przyczyni się do wygenerowania straty! Tak wygląda praktyczna strona podatkowego amoku ekipy PO-PSL. Zamiast reformować potrafią tylko łupić i zabierać coraz więcej w podatkach... By żyło się lepiej, a produkt PKB ciągle wzrastał. Oto polityka.

Wprowadzenie tego dodatkowego fiskalnego obciążenia zdecydowała oczywiście rządowa koalicja PO-PSL, a zatwierdził je swoim podpisem  Bronisław Komorowski.


Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?