Mogło być gorzej, ale czy będzie lepiej ?


Zakończyły się Wybory Prezydenckie. 

Zestaw wybieranych kandydatów w finale (II turze) na najwyższy urząd w Państwie uniemożliwiał logiczny wybór któregokolwiek. Teraz zarówno wygrany jak przegrany wyraża swoje podziękowania wszystkim, którzy na niego głosowali i poparli jego osobę swoim głosem. 


Osiągnięty wynik nie jest satysfakcjonujący dla dużej części społeczeństwa. Wynik prawie 50/50 z niewielką przewagą prawicowego Prezydenta Elekta, sprawił, że część społeczeństwa będącego między młotem, a kowadłem wybrało młot. Starły się dwie postaci prawicowe o różnym stopniu radykalności swoich poglądów. Trudno. Szkoda tylko, że nikt nie miał pomysłu na lepszego przedstawiciela z lewicowej oferty dla społeczeństwa.

Trudno uwierzyć, że ludzie wolą poprzeć prawicę, która z samej natury jest nienowoczesna i zachowawcza. Prawicę, która krytykuje postęp i swobodę obyczajową. Dzieli społeczeństwo na biednych i bogatych, współpracując jednocześnie wiernopoddańczo z Kościołem. Nieliczni mieli nadzieję, że Prezydent elekt będzie przedstawiał sobą jednak więcej i nie będzie marionetką w rękach prawicy. Pierwsze kilka dni chwały wskazują na co innego. Tym wyborcom, którzy mieli iskierkę nadziei, zgasił ją fakt wznawiania wojny smoleńskiej i szafowanie wartościami krzyża. Kto sądził inaczej, już teraz wie, że nic nie ma za darmo. Miliony PLN-ów, które wydał PiS na kampanię prezydencką musi skutkować służalczością wygranego wobec "wodza". W ten sposób wódz Kaczyński przynajmniej częściowo zrealizuje swoje plany. Kto uważał, że będzie inaczej był w błędzie. Jeżeli PiS owładnięty radością wygranej nie zrewiduje radykalnych poglądów wodza, to nie docenia nadchodzącego zagrożania. 

Alternatywa jaka powstała w przedbiegach nazywa się Kukiz. Czy ta nowo powstała alternatywa, ruch społeczny, wypełni braki na polskiej scenie politycznej? Czy tylko zostanie stworzony nurt będący skocznią dla "nowych" chętnych do udziału w podziale tortu jakim jest nasz kraj?  Komu najbardziej ufamy? Pawłowi Kukizowi! Mniej zaufania Polacy mają nawet do Andrzeja Dudy - takie komunikaty wpuszczają media m.in TVN. Inni uważają, że Frustrację, która przyjmuje niefortunną twarz Kukiza, można zagospodarować merytorycznie - podaje rozpaczliwie Wyborcza


Polacy, jak wykazały wyniki wyborów - wyraźnie - bardziej niż 5 lat temu domagają się ograniczeń wolności osobistych. To ważny sygnał. Trzeba poczekać, przeczekać z ofertą programową ugrupowań lewicowych, gdyż dopiero bat na grzbiecie wyborcy, znój, bezrobocie i upadek własnej rodziny, a może i kraju może zmienić jego świadomość. Powstrzyma głosujących na chybił trafił lub szaleńczo przeciw sobie. Obecnie fakt, że ktoś obalał komunizm jest tak samo ważny jak uczestnictwo w bitwie pod Grunwaldem. 

Polska demokracja trwa zbyt krótko, żeby ludzie zrozumieli, że wybory to nie żart, czy hucpa. Potrzebny jest kaganek oświaty dla tych, którzy pijąc gorzałę, paląc jointa i jednocześnie uprawiając wolny seks ile wlezie, wraz z usunięciem niechcianej ciąży głosują z satysfakcją na prawicę. Prawicę, która wraz z Kościołem zwalcza ich postawy i ich w ogóle nie akceptuje! 

Jesteśmy w ciemnym lesie. Myślę, że za jakieś 25 lat, postawy wyborów ulegną zmianie. Stanie się to z racji kolejnych czekających nas kryzysów, oraz okrzepnięcia świadomości Polaków. Wynikną z doświadczeń życiowych i przenikania się kultur, a także faktycznych likwidacji granic między wysoko rozwiniętymi państwami. 

Za 25 lat media w naszym kraju utrwalające obecne postawy wyborców stracą na znaczeniu, ponieważ przesunie się punkt ciężkości na internet i grupy społecznosciowe, które nie dadzą sobie wmówić, że czarne to białe i na odwrót.