Przejdź do głównej zawartości

PIT 2014 czyli wszyscy płacimy za rachunek od państwa za 2014 rok

Oczywistym siej fakt, że większa część wydatków państwa jest finansowana z naszych podatków. Z tym że jeżeli naszym politycznym biznesmenom brakuje na realizację ich pomysłów biznesowych (dodatkowe wydatki na np. budżety choćby obywatelskie) otrzymują kredyt od NBP, i już. Brakuje im na miesiąc do wypłat urzędniczych, biorą kredyt i już. Natomiast my przeciętni obywatele ? Nam nikt nie dokłada. Jeżeli weźmiemy kredyt to musimy go spłacić, Państwo, miasto nie musi go spłacać, dostaje bo mu się należy, a rachunek dla obywateli wystawi za rok!?
Dlatego rozmawiając o tym, że państwo powinno wydawać na coś więcej (np. na służbę zdrowia albo budowę autostrad), musimy od razu zastanawiać się, czy chcemy, by było to sfinansowane wyższymi podatkami, czy może ograniczeniem innych wydatków publicznych (których?). Tak samo proponując niższe podatki, należy od razu wskazywać, które wydatki powinny być obniżone. Wydatki i planowanie budżetu np. naszego miasta to dopiero "high life". Jaka potrzeba tak się planuje. Po co oszczędzać! Potrzeba dla wizerunku i PR dodatkowych kosztów? No to już, co tu oszczędzać (kupujemy urzędnikom słodycze)! Tobie natomiast obywatelu jak braknie no to zęby w ścianę lub po kredyt. My płacimy nasze kredyty i kredyty naszych wybranych biznesmenów politycznych, Czyli Płacimy podwójnie! Warto o tym pamiętać. 

Miliardy i miliony złotych o które toczą się dyskusje w Sejmie, dla większości Polaków są dla nas zwykłych obywateli kwotami abstrakcyjnymi. Jednocześnie, na co dzień płacimy znacznie bardziej namacalne podatki, co jest powodem do licznych narzekań. Dlatego Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowało również portal www.SprawdzPodatki.pl, dzięki któremu każdy może oszacować, ile pieniędzy w postaci różnego rodzaju podatków i składek, płaci na utrzymanie państwa. Narzędzie pokazuje również na co państwo je wydaje; jaka część z nich przeznaczona jest m.in. na emerytury, służbę zdrowia, edukację, administrację i inne.

Rozliczając nasz PIT widzimy ile podatku dochodowego musieliśmy zapłacić w 2014 roku. Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2014 rok dochodzimy do wniosku, że podatki są za b. wysokie. Zastanówmy się na co państwo polskie wydaje nasze pieniądze. Bo choć wielu polityków chętnie mówi o obniżaniu podatków, to mało jest chętnych by dyskutować o obniżaniu wydatków, choć są to dwie strony tego samego medalu. Według wstępnych szacunków w 2014 roku wydatki państwa wyniosły 723 mld zł, co bardziej obrazowo można przedstawić jako 19 409 zł na każdego mieszkańca Polski. Na co były przeznaczone te pieniądze w zeszłym roku, pokazuje czwarta edycja rachunku od państwa przygotowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zachęcam do przeczytania i wyciągnięcia wniosków.Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?