Przejdź do głównej zawartości

Czy Polityką rządzą dziś tylko emocje?

Czy należałoby zgodzić się ze słowami redaktora naczelnego Polityki, że - ... Nastała taka moda, że niczego dobrego o tym kraju nie można powiedzieć, bo człowiek wychodzi na obciachowego, związanego z władzą albo oderwanego od rzeczywistości... 

Zdecydowanie NIE. Takie stanowisko też jest oderwane od rzeczywistości w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo, a w szczególności Ci obywatele, którzy podejmą obowiązek i odwagę uczestniczenia w nadchodzących wyborach do sejmu. 


Po ogłoszeniu spektakularnych dymisji przez premier Ewę Kopacz trwają w mediach i internecie nieustające spekulacje, kto zastąpi odwołanych ministrów, marszałka i szefa doradców politycznych. PAP, informuje, że decyzje zapadną w poniedziałek. 

Dlaczego nagrania mają większą siłę rażenia niż same afery. Zdaniem redaktora naczelnego Polityki – chodzi o słowa, które padły podczas zarejestrowanych rozmów, i o ogólną atmosferę tych spotkań. 


Dlaczego Platforma podejmuje działania zmian w rządzie dopiero teraz, w rok po ujawnieniu treści z pierwszych taśm? – Wydawało się wtedy – i reagował na to Donald Tusk – że uda się przekonać wyborców i opinię publiczną, że w tych rozmowach nie ma nic przestępczego, że ot, są to gawędy polityków, którzy czują się swobodnie. Ówczesny szef PO piętnował co prawda sposób wysławiania się polityków, wskazywał na zbyt kosztowne zamówienia – ale usiłował przekonać, że nie są to zachowania, które wymagałyby dymisji bohaterów spotkań.

Po dymisjach w rządzie: Platforma próbuje walczyć, ale na razie mamy chaos Premier Ewa Kopacz chce pokazać, że pod jej silną ręką rządząca partia zmienia oblicze. Jej posunięcia sprawiają jednak wrażenie dyktowanych emocjami. Skutkiem tego jest chaos medialny i polityczny.

Sprawa jest jednak na tyle poważna i to nie tylko w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych oraz, co istotniejsze, radykalnego przetasowania układu partyjnego w Polsce. Bo choć szefowa rządu próbuje stworzyć wrażenie stabilności, że żelazną ręką kontroluje sytuację i w państwie, i w partii, to jednak jej się nie udaje zachować takiego stanu rzeczy. Natomiast opinia społeczeństwa jest stanowczo krytyczna, i nieliczni chyba uwierzyli, że zarówno dymisje, jak i przeprosiny oznaczają, że Platforma oddaje pole tym, którzy twierdzili, że nielegalne pochodzenie nagrań i fakt, że służby nie wykryły procederu, jest bez znaczenia wobec ich skandalicznej rzekomo treści oraz samych okoliczności rozmów (ośmiorniczki, wina itp.). 

Dowodem również kompletnego myślowego chaosu jest uzasadnianie zapowiedzi odrzucenia sprawozdania prokuratora generalnego tym, że „jedynym efektem długotrwałego, ponadrocznego śledztwa [w sprawie afery podsłuchowej] jest gigantyczny wyciek akt”. Rocznej pracy prokuratury nie powinno się przecież sprowadzać do jednej, szczególnie dotkliwej dla rządu sprawy – zwłaszcza jeśli instytucja ta ma na koncie kilka innych bulwersujących wpadek.


Wynika jednoznacznie fakt, że Platforma próbuje walczyć, ale robi to w sposób niesłychanie chaotyczny i pozbawiony sensu.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?