Przejdź do głównej zawartości

Przyjazne państwo


Rząd chce, aby policja ukarała w tym roku mandatami minimum 1,7 mln kierowców i 420 tys. pieszych!

Wchodząca w skład administracji rządowej Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego sporządziła dokument precyzyjnie określający ilu kierowców i pieszych ma zostać w tym roku ukaranych mandatami. Zgodnie z rządowymi założeniami Policja ma wlepić kierowcom ponad 1,7 mln, a pieszym minimum 420 tys. mandatów. Czy tak ma wyglądać w praktyce "przyjazne państwo"? Czy mandaty mają być rządowym remedium na załatanie powiększającej się dziury budżetowej? POtrzebujący brzytwy się chwyta, bo wysoki budżet na wybory jest konieczny, tym bardziej, że wydano chyba nieco za dużo przy kampani Prezydenckiej!

Rząd Ewy Kopacz wziął się na poważnie za realizację pomysłu byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego. Pod koniec 2011 roku wpadł on na pomysł, aby deficyt budżetowy - przynajmniej częściowo - załatać zwiększonymi wpływami z tytułu mandatów drogowych. Temat ten szybko jednak został porzucony z uwagi na jego jawną antyobywatelskość i ostre protesty, które wywołał wśród zwykłych ludzi. 

Po kilku latach okazało się jednak, że po raz kolejny racje trzeba przyznać Alexisowi de Tocqueville. Wypowiedział on kiedyś następujące zdanie: "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy". Rząd Platformy z pewnością nie ma pieniędzy na spłatę bieżącego zadłużenia (do którego sam doprowadził) oraz wypłatę pensji dla rozrastającej się armii urzędników. Stąd nagły powrót do koncepcji Rostowskiego sprzed kilku lat, którego formalnym potwierdzeniem jest publikacja Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wskazanie do ukarania mandatami 1,7 mln kierowców oraz 420 tys. pieszych jest równoznaczne ze zwiększonymi o kilkaset milionów złotych przychodami do budżetu państwa. Pod pozorem dbałości o bezpieczeństwo, łupić własne społeczeństwo ile tylko wlezie. Tak oto w praktyce wygląda realizacja platformianego postulatu "Przyjaznego państwa" i przygotowanie do kampanii wyborczej jesień 2015!

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?