Przejdź do głównej zawartości

Technologie, które widzą przez ściany


Z początkiem 2015 roku amerykański dziennik  Today opublikował artykuł o podręcznych radarach Range-R, które są używane przez amerykańską policję i inne agencje rządowe. System “widzi przez ściany”, a mówiąc dokładniej: rejestruje ruch w pomieszczeniach zamkniętych. Wysoka czułość radaru potrafi zidentyfikować oddech człowieka ukrywającego się w środku budynku, za kilkoma ścianami. 
Urządzenie Range-R jest wyposażone w czujniki potrafiące “zajrzeć” za ściany (Through-the-Wall Sensors, TTWS). Zasada działania jest taka sama jak w innych radarach: czujniki skanują oglądany obszar falami radiowymi, które po napotkaniu przeszkody wracają do odbiornika, a ten rejestruje odbite promieniowanie. Niestety łatwe jest to tylko w teorii. Twórcy TTWS musieli połączyć w jednym urządzeniu kilka technologii oraz zaawansowane metody przetwarzania danych. Operatorzy radaru muszą przejść długie szkolenie, aby nauczyć się, jak odczytywać z niego dane.
Większość radarów TTWS działa w zakresie częstotliwości 1-10 GHz. Promieniowanie w tym zakresie nadaje się do penetrowania betonu, drewna, plastiku, szkła i innych ścian. Aby to sprawdzić, przeskanuj swój dom lub biuro, w którym znajdują się sieci Wi-Fi.
Im wyższa częstotliwość, tym mniejsze jest przenikanie promieniowania przez ściany. Z kolei wyższe częstotliwości zwiększają dokładność w określaniu rozmiaru obiektu i pomiaru odległości. Co więcej, niektóre materiały selektywnie absorbują fale radiowe w wąskim przedziale. Z tego powodu zaawansowane skanery mają możliwość przełączania używanych częstotliwości na bieżąco lub mogą używać szerokiego zakresu widma radiowego.
Dzięki krótkim impulsom użytkownik może szacować odległość do obiektu poprzez mierzenie czasu, jaki jest potrzebny na przebycie przez falę odległości do przeszkody i z powrotem. Wykrycie ruchu opiera się na zjawisku zwanym przesunięciem Dopplera: fala odbita od poruszającego się obiektu delikatnie zmienia swoją częstotliwość, co umożliwia np. wykrycie niewielkiego ruchu klatki piersiowej oddychającego człowieka.
Nie ma wątpliwości co do tego, że urządzenia TTWS posiadają wiele ograniczeń. Jednym z nich jest fakt, że fale radiowe nie przenikają przez metal. W związku z tym nie można zidentyfikować człowieka przybywającego w zamkniętym samochodzie lub w budynku pokrytym warstwą aluminium. Podobne właściwości do metalu ma woda: mokry porowaty beton to także całkiem dobra ochrona przed falami radiowymi TTWS. Najprostsze radary TTWS pokazują, czy ktoś jest żywy i/lub porusza się w budynku. Te bardziej skomplikowane definiują odległość od obiektu i jego kierunek poruszania się, co umożliwia określenie w przybliżeniu konstrukcji budynku oraz jego wewnętrznych obiektów w dwóch lub trzech wymiarach.
Standardowe “zagłuszacze” na okna nie zapobiegną rejestrowania dźwięków przez kamery. Chociaż, aby zdekodować konwersację, film musi zostać nagrany specjalną kamerą rapidową, która może nagrywać kilka tysięcy klatek na sekundę (wartość ta musi być większa niż częstotliwość głosu).
Niemniej jednak kamery rapidowe są już wszędzie. Wiele współczesnych smartfonów może nagrywać filmy z częstotliwością wielu klatek na sekundę, z których możemy wydobyć wartościowe dane. Na przykład filmy te mogą pomóc w zidentyfikowaniu osób uczestniczących w rozmowie.
Koniec końców szpiegowanie przez okna nie jest już problemem, odkąd cena dronów spadła i stały się one bardziej zaawansowane technologicznie.
Jak zapobiegać. W unikaniu podsłuchiwania wideo mogą pomóc zasłony lub rolety. Ważne jest, aby kurtyna nie stała się membraną dźwięku; należy zatem wybrać cięższy materiał albo dołączyć do nich wspomniane urządzenia zagłuszające.
źródło (Engadget)

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?