Przejdź do głównej zawartości

Światowy tydzień wody


W niedzielę rozpoczyna się Światowy Tydzień Wody. W tym roku imprezie przyświeca hasło powszechnego dostępu do urządzeń sanitarnych. Specjaliści z Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Wody będą także rozmawiać o zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej w wielu regionach świata oraz o konfliktach transgranicznych związanych z zaopatrzeniem w wodę. Z zaopatrzeniem w pitną wodę wciąż najgorzej jest w trzecim świecie. Ale z dostępem do świeżej i czystej wody nie musi być lepiej w Europie. Na Starym Kontynencie jednym z najuboższych w wodę krajów jest Polska. Rocznie zużywamy 1660 litrów wody na osobę. U naszych zachodnich sąsiadów zużycie wody na osobę przekracza 2 tys. litrów. A sytuacja będzie się u nas pogarszać, bo wody potrzeba coraz więcej, a jej źródeł przybywa powoli. Woda słodka na Ziemi to zaledwie 2,5 procent całych zasobów wodnych. Większość - 97,5 procent to wody słone. Dziś brakuje już wody dla miliarda ludzi, a zdaniem naukowców, może być jeszcze gorzej. Dlatego naukowcy będa także dyskutować o klimacie i jego zmianach, aby odpowiednio wcześnie zaradzić problemom, które może w dziedzinie zaopatrzenia w czystą wodę sprowadzić globalne ocieplenie.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?