Przejdź do głównej zawartości

Brak mózgu przyczyną nieśmiertelności


Turritopsis nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na ziemi tyle że bez mózgu. Chociaż w każdego z nas najbliższym otoczeniu możemy spotkać kilku "bezmózgowców" to z czystym sumieniem możemy się nie obawiać, że nagrodą za ich ponadwymiarową głupotę będzie nieśmiertelność. 

Wyłącznie małe słonowodne zwierzę spokrewnione z meduzami i koralowcami. W dowolnym momencie życia może cofnąć się do formy młodzieńczej i zacząć wszystko od nowa. Wszystko dzięki temu, że jej komórki nie będąc komórkami macierzystymi mogą się dowolnie przekształcać. Bardzo przydatna umiejętność.

Rodzimy się, starzejemy, a potem umieramy. Jednak nie dla wszystkich. W 1988 roku odkryto meduzę gatunku Turritopsis dohrnii, która znana jest dziś szerzej jako nieśmiertelna meduza. Badacze sądzą, że jej sekret może być kluczem do naszego największego marzenia - wiecznego życia. Organizm ten posiada zadziwiające cechy - jego komórki można porównać co najwyżej do filmowego Benjamina Buttona - gdyż z wiekiem stają się one coraz młodsze, aż w końcu, w ostatniej fazie - polipa - cykl życia rozpoczyna się od nowa.

Po 25 latach badań nad tą meduzą odkryto, że jej sekretem jest transdyferencjacja - komórki jednego typu zmieniają się w inne, co dzieję się pod wpływem stresu lub ataku. Podobny mechanizm da się zaobserwować w ludzkich komórkach macierzystych. Nie można tu zatem mówić o nieśmiertelności jednego organizmu, lecz nieśmiertelności komórek - co można opisać takim przykładem - jeśli meduza ta byłaby kurczakiem, cofałaby się ona do stadium jajka, z którego wykluwałby się kolejny - zupełnie inny kurczak.

Dokładnego działania tego mechanizmu nie udało się jednak odkryć przez 25 lat z kilku względów - ciężko o speców od meduz, a także bardzo ciężko ten konkretny gatunek hodować w laboratorium. Jedyną osobą, która tak naprawdę tym się zajmuje jest Japończyk Shin Kubota - doktor na Uniwersytecie Kyoto - który cały czas żyje snem o nieśmiertelności wśród ludzi. Twierdzi on, że tak naprawdę genetycznie jest to możliwe, gdyż ta meduza nie różni się pod tym względem aż tak bardzo od nas - posada zbliżoną liczbę genów. Większość badaczy odrzuca jednak pomysł o takiej nieśmiertelności dla ludzi, także z tego względu, że tak naprawdę w każdym cyklu życia powstaje inny organizm - tylko komórki są nieśmiertelne (mimo tego meduzę taką oczywiście można zabić).

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?