Brak mózgu przyczyną nieśmiertelności


Turritopsis nutricula, jedyna nieśmiertelna istota na ziemi tyle że bez mózgu. Chociaż w każdego z nas najbliższym otoczeniu możemy spotkać kilku "bezmózgowców" to z czystym sumieniem możemy się nie obawiać, że nagrodą za ich ponadwymiarową głupotę będzie nieśmiertelność. 

Wyłącznie małe słonowodne zwierzę spokrewnione z meduzami i koralowcami. W dowolnym momencie życia może cofnąć się do formy młodzieńczej i zacząć wszystko od nowa. Wszystko dzięki temu, że jej komórki nie będąc komórkami macierzystymi mogą się dowolnie przekształcać. Bardzo przydatna umiejętność.

Rodzimy się, starzejemy, a potem umieramy. Jednak nie dla wszystkich. W 1988 roku odkryto meduzę gatunku Turritopsis dohrnii, która znana jest dziś szerzej jako nieśmiertelna meduza. Badacze sądzą, że jej sekret może być kluczem do naszego największego marzenia - wiecznego życia. Organizm ten posiada zadziwiające cechy - jego komórki można porównać co najwyżej do filmowego Benjamina Buttona - gdyż z wiekiem stają się one coraz młodsze, aż w końcu, w ostatniej fazie - polipa - cykl życia rozpoczyna się od nowa.

Po 25 latach badań nad tą meduzą odkryto, że jej sekretem jest transdyferencjacja - komórki jednego typu zmieniają się w inne, co dzieję się pod wpływem stresu lub ataku. Podobny mechanizm da się zaobserwować w ludzkich komórkach macierzystych. Nie można tu zatem mówić o nieśmiertelności jednego organizmu, lecz nieśmiertelności komórek - co można opisać takim przykładem - jeśli meduza ta byłaby kurczakiem, cofałaby się ona do stadium jajka, z którego wykluwałby się kolejny - zupełnie inny kurczak.

Dokładnego działania tego mechanizmu nie udało się jednak odkryć przez 25 lat z kilku względów - ciężko o speców od meduz, a także bardzo ciężko ten konkretny gatunek hodować w laboratorium. Jedyną osobą, która tak naprawdę tym się zajmuje jest Japończyk Shin Kubota - doktor na Uniwersytecie Kyoto - który cały czas żyje snem o nieśmiertelności wśród ludzi. Twierdzi on, że tak naprawdę genetycznie jest to możliwe, gdyż ta meduza nie różni się pod tym względem aż tak bardzo od nas - posada zbliżoną liczbę genów. Większość badaczy odrzuca jednak pomysł o takiej nieśmiertelności dla ludzi, także z tego względu, że tak naprawdę w każdym cyklu życia powstaje inny organizm - tylko komórki są nieśmiertelne (mimo tego meduzę taką oczywiście można zabić).