Płoną lasy Indonezji. Giną zwierzęta i ludzie. Podpisz apel o powstrzymanie tej tragedii!

Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że pożary zyskały już miano „zbrodni przeciwko ludzkości” a także zostały uznane za największą jak dotąd katastrofę ekologiczną dwudziestego pierwszego wieku.

Dlaczego na Borneo i Sumatrze wybuchły pożary?


Zdecydowana większość pożarów to podpalenia. Co roku w porze suchej lasy są wypalane w celu otwarcia przestrzeni pod uprawy i plantacje, zarówno przez osoby prywatne jak i duże firmy. Tegoroczne pożary są jednak wyjątkowo poważne z uwagi na efekt El Niño. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że pożary zyskały już miano „zbrodni przeciwko ludzkości” a także została uznana za największą jak dotąd katastrofę ekologiczną dwudziestego pierwszego wieku. Tylko w ostatnich trzech tygodniach w wyniku pożarów na Borneo i Sumatrze do atmosfery zostało uwolnione więcej dwutlenku węgla niż Niemcy produkują w ciągu roku!

Ogromne pożary trawią lasy i torfowiska Indonezji. To efekt dekad wycinania i wypalania lasów przez największe firmy produkujące olej palmowy i papier. Przez lata chciwość wygrywała z koniecznością ochrony zdrowia ludzi i była ważniejsza niż przetrwanie lasów deszczowych i zamieszkujących je zwierząt, m.in. orangutanów i tygrysów.

Giną zwierzęta, a miliony ludzi w Indonezji i w sąsiednich państwach duszą się od toksycznego dymu spowodowanego pożarami lasów i torfowisk. To jedna z największych katastrof ekologicznych ostatnich lat.

Razem możemy przeciwdziałać tej tragedii - podpisz apel o ochronę lasów deszczowych i mieszkańców Indonezji!

Kto bierze udział w akcji gaśniczej? Czy indonezyjskie władze panują nad sytuacją?

Nikt nie panuje nad sytuacją. Trudno oceniać, co dzieje się w innych miejscach. Las, który się pali to zupełnie wysuszony las torfowy. Suchy torf ma to do siebie że ogień rozprzestrzenia się również pod powierzchnią gleby i stąd tak trudno nad nim zapanować. Nie sposób przewidzieć gdzie wybuchnie kolejny pożar, bo zwyczajnie nie widać w którą stronę zmierza ogień. Sytuacje może uratować pora deszczowa, ale ta w tym roku ma przyjść później niż zwykle. (więcej na wwf.pl)

źródło internet wwf.pl, greenpeace.org