Przejdź do głównej zawartości

Płoną lasy Indonezji. Giną zwierzęta i ludzie. Podpisz apel o powstrzymanie tej tragedii!

Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że pożary zyskały już miano „zbrodni przeciwko ludzkości” a także zostały uznane za największą jak dotąd katastrofę ekologiczną dwudziestego pierwszego wieku.

Dlaczego na Borneo i Sumatrze wybuchły pożary?


Zdecydowana większość pożarów to podpalenia. Co roku w porze suchej lasy są wypalane w celu otwarcia przestrzeni pod uprawy i plantacje, zarówno przez osoby prywatne jak i duże firmy. Tegoroczne pożary są jednak wyjątkowo poważne z uwagi na efekt El Niño. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że pożary zyskały już miano „zbrodni przeciwko ludzkości” a także została uznana za największą jak dotąd katastrofę ekologiczną dwudziestego pierwszego wieku. Tylko w ostatnich trzech tygodniach w wyniku pożarów na Borneo i Sumatrze do atmosfery zostało uwolnione więcej dwutlenku węgla niż Niemcy produkują w ciągu roku!

Ogromne pożary trawią lasy i torfowiska Indonezji. To efekt dekad wycinania i wypalania lasów przez największe firmy produkujące olej palmowy i papier. Przez lata chciwość wygrywała z koniecznością ochrony zdrowia ludzi i była ważniejsza niż przetrwanie lasów deszczowych i zamieszkujących je zwierząt, m.in. orangutanów i tygrysów.

Giną zwierzęta, a miliony ludzi w Indonezji i w sąsiednich państwach duszą się od toksycznego dymu spowodowanego pożarami lasów i torfowisk. To jedna z największych katastrof ekologicznych ostatnich lat.

Razem możemy przeciwdziałać tej tragedii - podpisz apel o ochronę lasów deszczowych i mieszkańców Indonezji!

Kto bierze udział w akcji gaśniczej? Czy indonezyjskie władze panują nad sytuacją?

Nikt nie panuje nad sytuacją. Trudno oceniać, co dzieje się w innych miejscach. Las, który się pali to zupełnie wysuszony las torfowy. Suchy torf ma to do siebie że ogień rozprzestrzenia się również pod powierzchnią gleby i stąd tak trudno nad nim zapanować. Nie sposób przewidzieć gdzie wybuchnie kolejny pożar, bo zwyczajnie nie widać w którą stronę zmierza ogień. Sytuacje może uratować pora deszczowa, ale ta w tym roku ma przyjść później niż zwykle. (więcej na wwf.pl)

źródło internet wwf.pl, greenpeace.org

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?