Przejdź do głównej zawartości

Pieczęć opowie o królu Ezechiaszu

Owalna gliniana płytka z odciskiem pieczęci została odkryta przez archeologów z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie na stanowisku położonym poza linią murów Starego Miasta. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w 2009 roku, ale wówczas nie zidentyfikowano prawidłowo znaleziska i odłożono je do archiwum do późniejszych badań.


W wyniku przeprowadzonego ostatnio przeglądu zasobów archiwalnych naukowcy ustalili, że na płytce znajduje się odcisk pieczęci z hebrajską inskrypcją wskazującą, że należy ona do Ezechiasza syna Achaza, króla Judy. Król Ezechiasz był w latach ok. 727-699 p.n.e. władcą królestwa Judy, które powstało ze zjednoczonego królestwa Izraela po jego rozpadzie w ok. 930 r. p.n.e. na dwa państwa – królestwo Izraela (państwo Północne) oraz królestwo Judy (państwo południowe).

Jak poinformowała dr Eilat Mazar z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego, gliniana płytka pieczętowała niegdyś królewski dokument spisany na zwoju papirusu, o czym mogą świadczyć ślady cienkich sznurków odciśnięte na spodniej stronie płytki.

Według dr Mazar, znalezisko jest pierwszym egzemplarzem odcisku królewskiej pieczęci starożytnego władcy Judy lub Izraela, jaki odkryto podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów w Izraelu.

Źródło: PAP

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?