W stronę e-inwigilacji


Opozycja mówi o wprowadzeniu inwigilacji w sieci, natomiast PiS o bezpieczeństwie.

Wprowadzona nowa ustawa daje uproszczony dostęp policji i służbom specjalnym dostęp do informacji od operatorów telekomunikacyjnych czyli de facto co robimy w internecie. W myśl nowej ustawy informacje te policja może uzyskiwać bez zgody sądu i nie musi informować nas po fakcie o inwigilacji. 

Faktem jest, że PO dała PiS-owi pretekst do uchwalenia nowelizacji ustawy o policji w trybie pilnym. To przecież rząd PO przez długi czas nie reagował na wyrok Trybunału w sprawie dostępu do billingów. Czas mijał, wszyscy mieli ważniejsze sprawy. Niektóre media i organizacje alarmowały i mówiły "zróbcie coś z tym, bo będzie problem". Nie zrobiono nic.

Chwilami zastanawiam się, czy PO specjalnie nie zwlekała z tą sprawą, aby podrzucić ją PiS. Brzmi to może jak teoria spiskowa, ale obecny scenariusz był do przewidzenia. PO - nie załatwiając tej sprawy przed wyborami - sprawiła, że kolejna ekipa rządząca dostała do załatwienia sprawę a) kontrowersyjną i b) niecierpiącą zwłoki. To taka polityczna bomba. Czy naprawdę mogliśmy się spodziewać po PiS, że szybko przygotuje rozsądny projekt o służbach?

Ustawa daje policji teoretycznie nieograniczony dostęp do danych gromadzonych przez operatora telekomunikacyjnego, "informacji o rozpoczęciu, zakończeniu oraz zakresie każdorazowego korzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną". Nowelizacja ustawy o policji może być zagrożeniem dla praw i wolności jednostki, szczególnie w kontekście prawa do korzystania przez policję i służby z danych internetowych. 

Nowe przepisy zostały stworzone szybko, gdyż służby mogły utracić uprawnienia sięgania po dane. Z drugiej jednak strony w Sejmie powstała ustawa, która nie tylko nie poprawiła znacząco sytuacji, ale ją pogorszyła. Niektórzy opozycyjni komentatorzy mówią nawet o "legalizowaniu inwigilacji".


Pojawiają się obawy dotyczące inwigilowania internautów. Przykładowo znowelizowany art. 20c ustawy o Policji daje służbom możliwość uzyskiwania danych określonych w art. 18 ust. 1-5 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Oznacza to także oznaczenia identyfikacyjne użytkowników, oznaczenia identyfikujące zakończenie sieci, informacje o rozpoczynaniu i zakończeniu korzystania z usługi. Wcześniej ten przepis wspominał jedynie o uzyskiwaniu danych telekomunikacyjnych. Podobnie ma być z wywiadem skarbowym i innymi służbami.

Polski internet został zainfekowany w świetle prawa polskiego, w biały dzień, koniem trojańskim, którego żaden program antywirusowy nie usunie bo to jest  art. 20c ustawy o policji. 

Uchwalona ustawa PiS w obecnej formie nie realizuje zaleceń TK i nie realizuje teorii bezpiecznego państwa prawa. Teoria ta nie zakłada, że im więcej inwigilacji, im więcej kontroli - tym lepiej, tym bezpieczniej".

link do znowelizowanej ustawy o policji (brzmienie od 1 stycznia 2016 roku)