Przejdź do głównej zawartości

Zmiany klimatyczne na Fidżi to nie jest już prognoza - to fakt


Cyklon Winston atakuje (19.02. 2016) archipelag wysp Fidżi pustosząc pola uprawne i niszcząc lub uszkadzając setki domów z prędkością 165 km/h Zmiany klimatyczne na Fidżi to też nie jest już prognoza! 
Fale sztormowe spowodowane Cyklonem Winston mają szczególne znaczenie dla Fidżi, gdzie wzrost poziomu morza oraz erozja wybrzeża już zaczęły wypierać ludzi. Republikę Fidżi obejmuje ponad 300 wysp ; niektóre z nich są pochodzenia wulkanicznego, a wiele mniejszych wysp są atolami koralowymi, nisko położonymi (w depresji) i szczególnie narażonymi na wzrost poziomu morza. na Fidżi morze już wypiera jedną małą wioskę - Vunidogolo które musi się przeprowadzić do nowego miejsca w ramach programu adaptacji do zmian klimatu. Ponad 30 innych na Fidżi wsi zostało określone jako zagrożone.

Obraz radarowy z serwisu pogody Fidżi przedstawiający Tropical Cyclone Winston przynosząc deszcz na Fidżi w 2121 UTC w piątek, 19 lutego 2016 r.
 

W lutym 2014 roku, wieś ​​Vunidogoloa na Vanua Levu stała się pierwszą wspólnotę na Fidżi, która musiała się przeprowadzić ze względu na erozję wybrzeży i powodzie spowodowane zmianami klimatycznymi. Wioska przeniosła się do wyższej położonych regionów dwa kilometry w głąb lądu. Grafika: Inicjatywa Nansen, dzięki uprzejmości Biura ONZ ds Koordynacji Pomocy Humanitarnej .

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?