Przejdź do głównej zawartości

Jak przygotować się do ochrony danych osobowych

Przed nami rewolucja w ochronie danych osobowych. Ogólne rozporządzenie unijne w sprawie ochrony danych osobowych w istotny sposób zmieni obowiązujące w tym zakresie przepisy. Poszerzy się m.in. zakres obowiązków, a co za tym idzie także odpowiedzialność, administratorów bezpieczeństwa informacji i administratorów danych osobowych. Wprawdzie rozporządzenie zacznie obowiązywać za dwa lata, jednak warto wykorzystać ten czas, by już teraz dowiedzieć się co się zmieni.


Uwaga: Jedną z ważniejszych zmian, jaką wprowadzi rozporządzenie jest możliwość nakładania wysokich kar finansowych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych. Zgodnie z zapisami rozporządzenia będą mogły one wynieść 10 mln euro, a w szczególnych przypadkach, nawet 20 mln euro.

Dlatego warto już teraz poznać swoje nowe obowiązki i zadania związane z ochroną danych osobowych. Warto też sprawdzić, na jakie inne zmiany trzeba się przygotować. Rewolucja obejmie bowiem także zakres zadań administratorów bezpieczeństwa informacji. ABI staną się swego rodzaju punktem kontaktowym. Z jednej strony dla Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którego będą informować o sytuacji w swoim podmiocie.
Z drugiej, do administratorów bezpieczeństwa informacji będą zwracać się osoby, których dane są w danym podmiocie przetwarzane. ABI będzie musiał m.in. odpowiadać na ich pytania i skargi. Dodatkowo administrator bezpieczeństwa informacji będzie musiał przeprowadzać analizę ryzyka. Do tej pory nie był to obowiązek, choć niektórzy ABI wykonywali analizę ryzyka, działając w ramach dobrych praktyk. Administrator bezpieczeństwa informacji będzie też wraz z administratorem danych osobowych współadministrował zbiorami danych.

O tym wszystkim można dowiedzieć się na szkoleniach dot. Rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych - najważniejsze zmiany dla ABI i ADO  

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?