Przejdź do głównej zawartości

Dane klientów Netii wykradzione


Niestety nie są to dobre dla klientów Netii S.A. informacje. Na skutek opisywanego w wcześniej internecie włamania do sieci Netii (, atakującym udało się wykraść dane osobowe klientów firmy. Dane zostały udostępnione w sieci. 

W przeddzień szczytu NATO w sieci pojawiła się informacja o włamaniu na serwery Netii. Włamanie miało rzekomo być dziełem ukraińskich nacjonalistów, ale w tej aferze wygląda na to, że prawda leży gdzie indziej.

Wczoraj około godziny 12 na Twitterze zaczęły pojawiać się informacje o włamaniu na serwer Netii. Były one regularnie rozsyłane do polskich mediów i dziennikarzy wraz ze wskazaniem na powiązanie sprawców z ukraińskim Prawym Sektorem. Krótko potem strona WWW Netii przeszła w tryb „prac konserwacyjnych” w którym znajduje się do tej pory.

Portale internetowe jak Dziennik Internautów oraz zaufanatrzeciastrona.pl podają ze dotarły do plików udostępnionych przez osoby stojące za włamaniem do Netii. Jak podają - ...Mieliśmy nadzieję, że jego skutki będą niewielkie, lecz niestety takie nie są. Wśród wykradzionych danych znajduje się między innymi historia zamówień składanych przez formularz WWW zawierająca pełne dane osobowe internautów, którzy chcieli zakupić usługi tej firmy....

Jakie dane zostały wykradzione

Można potwierdzić, że wśród ujawnionych przez włamywaczy informacji znajduje się historia części zamówień składanych przez osoby chcące zostać klientami firmy za pośrednictwem jej witryny WWW a także historia części transakcji finansowych klientów.


Wśród ujawnionych informacji znajdują się między innymi takie dane jak:

  • imię i nazwisko
  • adres
  • numer rachunku bankowego
  • Numer telefonu
  • adres email
Stanowisko Netii, która wydaje się zaprzeczać wyciekowi danych, które pokazaliśmy powyżej.


Ujawnione pliki są ogromnych rozmiarów (łącznie kilkanaście gigabajtów) i zawierają dane sięgające co najmniej kilku lat wstecz. Ich nagłówki sugerują, że do ich pobrania z serwerów Netii doszło 1 lipca tego roku.

Informacje o włamaniu na Twitterze rozpowszechniały konta @hstrelkovrodion3, @noskovfurs1994 oraz @gamletschukin12, z których wysłano dzisiaj kilkadziesiąt tweetów do różnych mediów – wszystkie miały tę samą treść. Konta te były świeżo założone, nie opublikowało innych wiadomości a wszystkie konta z nimi powiązane wyglądają na japońskie. Z kolei zawieszone już konto @pravysektor powstało tuż przed pierwszymi publikacjami i nie wygląda na powiązane z prawdziwym ukraińskim Prawym Sektorem. 

Klientom Netii można współczuć (podobnie jak i samej poszkodowanej firmie) a jedyne, co można zalecić, to oczekiwanie na oficjalne stanowisko firmy. 


żródło di.com.pl, oraz zaufanatrzeciastrona.pl)

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?