Przejdź do głównej zawartości

Lato zimne i deszczowe - czy to już koniec lata?Realia przechodzą oczekiwania. Na dzień dzisiejszy wiemy już że tegoroczne lato nie jest napewno ciepłym. Model CFS bowiem wskazywał, że różnica ciśnień pomiędzy sezonowym niżem islandzkim a wyżem azorskim miał pozostać wysoki. 

W okresie letnim to bardzo zła wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z ostatnich dni wakacji i spędzić je kraju. O ile w zimie powietrze polarnomorskie jest ciepłe i wilgotne, nie przynosi siarczystych mrozów, a częściej zamiast śniegu pada deszcz, w lecie mamy do czynienia z silnym wiatrem, ulewami i niskimi temperaturami. Doskonale pamiętamy np. co działo się w zeszłym roku w okolicach 10 lipca, gdy do Polski spłynęło powietrze znad północnego Atlantyku, a w nocy temperatury mieliśmy porównywalne do tych, jakie występują w czasie napływu PPm zimą.

Model CFS wskazywał, że pierwszym miesiącem z temperaturami znacznie poniżej normy będzie maj (do 1,5 st. C), a czerwiec i lipiec będą lekko chłodne lub w termicznej normie, ale za to bardzo deszczowe. Jeśli te prognozy miałyby szansę się sprawdzić, to mielibyśmy najgorsze lato od 2011 r., 

Obecność zimnego powietrza zdarza się w Polsce coraz częściej i coraz dłużej trwa. W sierpniu będzie się powtarzać z powodu ogromnego niżu znad Skandynawii. Oznacza to bardzo niskie jak na ten letni miesiąc temperatury.

Na początku przyszłego tygodnia temperatura będzie jeszcze wysoka, nawet do 29 stopni C. Ale z każdym kolejnym dniem będzie już tylko zimniej. W połowie tygodnia termometry mogą pokazać tylko kilkanaście stopni. Może zdarzyć się, że ciepły będzie jeszcze weekend, ale w drugiej połowie miesiąca temperatura znowu spadnie do średnio 20 stopni, na północy nawet do 18. Po bardzo deszczowym wtorku, i środzie i czwartku aura nieco się poprawi. Temperatura wzrośnie niewiele, bo zaledwie do 18-20 stopni. Od zachodu nasuwać będzie się kolejna strefa chmur z opadami związana z niżem znad Niemiec i najpierw na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Śląsku, w nocy także w dzielnicach Polski południowej, wschodniej, środkowej i północnej spodziewamy się opadów deszczu. Tym razem nie powinny być aż tak intensywne, jak te w dniu jutrzejszym i na ogół nie spadnie więcej niż 5-10 mm. Trudno uwierzyć, że w sierpniu temperatura spadnie do kilkunastu stopni Celsjusza w dzień i do kilku stopni w nocy.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?