Lato zimne i deszczowe - czy to już koniec lata?Realia przechodzą oczekiwania. Na dzień dzisiejszy wiemy już że tegoroczne lato nie jest napewno ciepłym. Model CFS bowiem wskazywał, że różnica ciśnień pomiędzy sezonowym niżem islandzkim a wyżem azorskim miał pozostać wysoki. 

W okresie letnim to bardzo zła wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z ostatnich dni wakacji i spędzić je kraju. O ile w zimie powietrze polarnomorskie jest ciepłe i wilgotne, nie przynosi siarczystych mrozów, a częściej zamiast śniegu pada deszcz, w lecie mamy do czynienia z silnym wiatrem, ulewami i niskimi temperaturami. Doskonale pamiętamy np. co działo się w zeszłym roku w okolicach 10 lipca, gdy do Polski spłynęło powietrze znad północnego Atlantyku, a w nocy temperatury mieliśmy porównywalne do tych, jakie występują w czasie napływu PPm zimą.

Model CFS wskazywał, że pierwszym miesiącem z temperaturami znacznie poniżej normy będzie maj (do 1,5 st. C), a czerwiec i lipiec będą lekko chłodne lub w termicznej normie, ale za to bardzo deszczowe. Jeśli te prognozy miałyby szansę się sprawdzić, to mielibyśmy najgorsze lato od 2011 r., 

Obecność zimnego powietrza zdarza się w Polsce coraz częściej i coraz dłużej trwa. W sierpniu będzie się powtarzać z powodu ogromnego niżu znad Skandynawii. Oznacza to bardzo niskie jak na ten letni miesiąc temperatury.

Na początku przyszłego tygodnia temperatura będzie jeszcze wysoka, nawet do 29 stopni C. Ale z każdym kolejnym dniem będzie już tylko zimniej. W połowie tygodnia termometry mogą pokazać tylko kilkanaście stopni. Może zdarzyć się, że ciepły będzie jeszcze weekend, ale w drugiej połowie miesiąca temperatura znowu spadnie do średnio 20 stopni, na północy nawet do 18. Po bardzo deszczowym wtorku, i środzie i czwartku aura nieco się poprawi. Temperatura wzrośnie niewiele, bo zaledwie do 18-20 stopni. Od zachodu nasuwać będzie się kolejna strefa chmur z opadami związana z niżem znad Niemiec i najpierw na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Śląsku, w nocy także w dzielnicach Polski południowej, wschodniej, środkowej i północnej spodziewamy się opadów deszczu. Tym razem nie powinny być aż tak intensywne, jak te w dniu jutrzejszym i na ogół nie spadnie więcej niż 5-10 mm. Trudno uwierzyć, że w sierpniu temperatura spadnie do kilkunastu stopni Celsjusza w dzień i do kilku stopni w nocy.