Perseidy 2016W noce z 11 na 12 sierpnia i z 12 na 13 sierpnia 2016 roku przypadają maksima Perseidów, nazywane potocznie nocami spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować to coroczne widowisko.

Meteorów będzie nawet dwa razy więcej niż zwykle. Już w nocy z 11 na 12 sierpnia nastąpi maksimum roju Perseidów. W tym roku będzie można zobaczyć znacznie więcej meteorów niż w ubiegłych latach. NASA uważa, że nawet dwa razy więcej.

Co roku na przełomie lipca i sierpnia obserwujemy wzmożoną aktywność “spadających gwiazd” na naszym niebie. W tym czasie Ziemia przechodzi przez obłok materii pozostawiony przez przez kometę 109P/Swift-Tuttle, której orbita krzyżuje się z orbitą naszej planety. Pozostałości po stopniowym rozpadzie komety wpadają w ziemską atmosferę i spalają się tworząc widowisko, które nazywamy potocznie “deszczem meteorów”. Meteory, które obserwujemy na przełomie letnich miesięcy to Perseidy.

Perseidy to najbardziej znany z rojów meteorów w ciągu całego roku. Owszem, są roje bardziej obfite, np. Geminidy i Kwadrantydy, ale one mają miejsce w grudniu i styczniu, a wówczas mało komu chce się przesiadywać nocą na zewnątrz, a jeszcze rzadziej trafia się pogodne niebo. Za to maksimum Perseidów przypada w pierwszej połowie sierpnia (w tym roku nastąpi to w nocy z 11 na 12 sierpnia, ale rój jest aktywny od połowy lipca do trzeciego tygodnia sierpnia), kiedy podczas ciepłych nocy chętnie spoglądamy w gwiazdy.

Perseidy swoją nazwę wzięły od Gwiazdozbioru Perseusza, od strony którego zdają się nadlatywać, gdy obserwujemy nocne niebo. Rój meteorów widoczny jest widoczny od połowy lipca do 3 tygodnia sierpnia, jednak najbardziej widowiskowo prezentuje się okres maksimum Perseidów. W tym roku szansa na zobaczenie meteorów ma być znacznie większa niż zazwyczaj, ponieważ spodziewane są aż dwa maksima, które przypaść mają w nocy z 11 na 12 sierpnia (około godz. 2 w nocy) i z 12 na 13 sierpnia . Będziemy wtedy mogli zaobserwować nawet do 200 meteorów na godzinę.