Dzikości Puszczy nie pozwólmy na jej zniknięcie


W niektórych miejscach w Puszczy widać jeszcze ślady zimy. Można trafić na skrawki śniegu, a zbierająca się w zagłębieniach terenu woda, bywa pokryta taflą lodu. Jednak coraz wyraźniej rzucają się w oczy oznaki wiosny – coraz głośniej śpiewają ptaki, na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, jest też bardzo… błotniście. Bez porządnych kaloszy nie ma mowy o patrolowaniu

Obserwowanie w Puszczy znaków wiosennego ożywienia to wielka radość. Niestety radość tę przerywają napotkane wycinki. Dokładnie je dokumentujemy i sprawdzamy, czy nie naruszają one zasad obowiązujących w Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO, jakim jest Puszcza. W zeszłym roku - dzięki aktywności Patroli - wskazaliśmy miejsca, w których dochodziło do takich naruszeń. Pamiętaj, że kwestia decyzji ministra Szyszki o zwiększeniu wycinki w Puszczy jest cały czas rozpatrywana przez Komisję Europejską i UNESCO – zbieranie i dokumentowanie działań niezgodnych z prawem unijnym lub zasadami ochrony Puszczy ustalonymi z UNESCO jest bardzo ważne dla wiernego zobrazowania aktualnej sytuacji.


Musimy trzymać rękę na pulsie, dlatego Leśne Patrole Greenpeace i Fundacji Dzika Polska będą w Puszczy jeszcze przez wiele tygodni! Za każdym razem, kiedy wychodzimy do lasu, robimy to też dzięki Tobie i w Twoim imieniu. Świadomość, że jesteś z nami, naprawdę podtrzymuje nas na duchu, szczególnie kiedy pogoda nie sprzyja, jest zimno, moknie nam sprzęt i notatki. Razem dokładamy wszelkich starań, żeby Puszcza przetrwała w swej niepowtarzalności i została objęta ochroną, na jaką zasługuje. Przed nami bardzo pracowity rok, w związku z Puszczą będzie się działo dużo i na pewno jeszcze nie raz będę się do Ciebie odzywać, żeby opowiedzieć Ci o najnowszych wydarzeniach.

Żadnemu z patrolowców nie brak zaangażowania i chciałabym żeby to wystarczało do pracy, ale niezbędne jest też jedzenie, miejsce do spania i specjalistyczny sprzęt. Działanie w terenie mamy zaplanowane jeszcze na długi czas, dlatego - jeśli możesz - zacznij wspierać nas regularnie. Nawet niewielka kwota przekazywana miesięcznie, pozwala nam lepiej zaplanować pracę.