Przejdź do głównej zawartości

Dzikości Puszczy nie pozwólmy na jej zniknięcie


W niektórych miejscach w Puszczy widać jeszcze ślady zimy. Można trafić na skrawki śniegu, a zbierająca się w zagłębieniach terenu woda, bywa pokryta taflą lodu. Jednak coraz wyraźniej rzucają się w oczy oznaki wiosny – coraz głośniej śpiewają ptaki, na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, jest też bardzo… błotniście. Bez porządnych kaloszy nie ma mowy o patrolowaniu

Obserwowanie w Puszczy znaków wiosennego ożywienia to wielka radość. Niestety radość tę przerywają napotkane wycinki. Dokładnie je dokumentujemy i sprawdzamy, czy nie naruszają one zasad obowiązujących w Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO, jakim jest Puszcza. W zeszłym roku - dzięki aktywności Patroli - wskazaliśmy miejsca, w których dochodziło do takich naruszeń. Pamiętaj, że kwestia decyzji ministra Szyszki o zwiększeniu wycinki w Puszczy jest cały czas rozpatrywana przez Komisję Europejską i UNESCO – zbieranie i dokumentowanie działań niezgodnych z prawem unijnym lub zasadami ochrony Puszczy ustalonymi z UNESCO jest bardzo ważne dla wiernego zobrazowania aktualnej sytuacji.


Musimy trzymać rękę na pulsie, dlatego Leśne Patrole Greenpeace i Fundacji Dzika Polska będą w Puszczy jeszcze przez wiele tygodni! Za każdym razem, kiedy wychodzimy do lasu, robimy to też dzięki Tobie i w Twoim imieniu. Świadomość, że jesteś z nami, naprawdę podtrzymuje nas na duchu, szczególnie kiedy pogoda nie sprzyja, jest zimno, moknie nam sprzęt i notatki. Razem dokładamy wszelkich starań, żeby Puszcza przetrwała w swej niepowtarzalności i została objęta ochroną, na jaką zasługuje. Przed nami bardzo pracowity rok, w związku z Puszczą będzie się działo dużo i na pewno jeszcze nie raz będę się do Ciebie odzywać, żeby opowiedzieć Ci o najnowszych wydarzeniach.

Żadnemu z patrolowców nie brak zaangażowania i chciałabym żeby to wystarczało do pracy, ale niezbędne jest też jedzenie, miejsce do spania i specjalistyczny sprzęt. Działanie w terenie mamy zaplanowane jeszcze na długi czas, dlatego - jeśli możesz - zacznij wspierać nas regularnie. Nawet niewielka kwota przekazywana miesięcznie, pozwala nam lepiej zaplanować pracę. 

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?