Przejdź do głównej zawartości
Facebookowe Faile – 15 rzeczy, których ludzie nie powinni wrzucać na Facebooka.  1,4 miliarda użytkowników Facebooka można z grubsza podzielić na 2 grupy: tych, którzy nie mogą znieść dnia bez wrzucania postów na FB oraz umiarkowaną większość, która mniej intensywnie używa Facebooka. Wielu z nas zastanawia się, dlaczego nie ma opcji „nie lubię”, którą możnaby obdarzyć bzdurne posty zaśmiecające naszą tablicę na Facebooku. Spójrzmy na 15 najpopularniejszych rodzajów meczących postów.facebookowy failFotki z upojnych imprez
Wielu z nas spędza upojne wieczory z przyjaciółmi, a jeżeli pojawi się na nich aparat to nasze wyczyny zostaną uwiecznione w formie zdjęć o wątpliwych walorach. Takie fotografie nie powinny się pojawiać na Facebooku, bowiem w przyszłości może się to zemścić. Pamiętajmy, że niemal każdy – od pracodawców do (potencjalnych) partnerów przegląda nasze profile internetowe i na ich podstawie wyrabia sobie opinię. Jeśli publikujesz coś na FB, to licz się z tym, że zobaczy to cały świat.
Posty dotyczące diet i treningów
Facebookowe Faile. To świetnie, że prowadzisz zdrowy tryb życia, ale nie każdego interesuje ile dzisiaj trenowałeś i co ugotowałeś. Wg badania brytyjskiej gazety Daily Mail, ponad połowa użytkowników FB uważa osoby regularnie postujące w temacie fitness za męczące. Niekiedy osoby skupione na temacie fitness mają problemy zdrowotne lub niską samoocenę i lajkowanie nic w tej kwestii nie pomoże. 3) Poglądy polityczne Wszyscy mamy swoje poglądy, mniej lub bardziej kontrowersyjne. Dzielenie się nimi, zwłaszcza w nadmiernie natrętny lub agresywny sposób może zirytować wielu znajomych. Dyskusje na tematy polityczne i religii z nieznajomymi są średnim pomysłem i dotyczy to także Facebooka. Nawet opinie wyrażone w dobrej wierze często przeradzają się w niepotrzebne pyskówki i flame’y (wojny na słowa). 4
Życie miłosne
Większość z nas ma znajomych (lub chociaż 1 znajomego) na FB, którzy każdego dnia dzielą się swoim szczęściem bądź nieszczęściem w miłości. Niekiedy nasuwa się myśl czy to nie jest jakiś mechanizm kompensacji braków. W każdym razie większości z nas nie obchodzi cudze życie miłosne, zwłaszcza jeśli każdego dnia bombarduje nas kilka(naście) postów na ten temat. Miłość to prywatna sprawa i media społecznościowe są średnio pasującym medium do jej okazywania.
Krytykowanie pracodawców
Zamieszczanie gniewnych postów krytykujących przełożonych często kończy się spektakularnie, chociaż taki spektakl bywa najmniej zabawny dla autora takich postów. Były już przypadki znajdowania takich postów przez pracodawców, którzy w komentarzach do nich poinformowali o zwolnieniu narzekającego pracownika. Nawet jeżeli nie masz wśród znajomych kogokolwiek z pracy, to jednak wieści szybko się rozchodzą i nawet posty krytyczne wobec poprzednich pracodawców mogą zmniejszyć szansę zatrudnienia.
Kiepskie grafiki motywacyjne
Istnieje kategorii użytkowników FB, którzy mają tendencje do zamieszczania grafik motywacyjnych zawierających „inspirujące” podpisy. Jeśli należysz do tej kategorii – to pora przystopować. Te „złote myśli”, chociaż niekiedy są zabawne i odkrywcze, to jednak zwykle okazują się banalne i wyświechtane. Takie grafiki zwykle nie mają wartości praktycznej. Dlatego jeśli chcesz coś zamieścić, upewnij się, że odbiorcy w jakiś sposób z tego skorzystają. Podsumowując, jeśli „twoje” grafiki lub cytaty są równie „błyskotliwe” jak postery Successories, to lepiej ich nie zamieszczaj.
Oznaczanie innych w postach i zdjęciach
Tagi są kontrowersyjną cechą Facebooka, krytykowaną zwłaszcza przez osoby dbające o prywatność. Chociaż tagowanie ma pewne zalety, to jednak nie każdy chce się dzielić wszystkim ze wszystkimi. FB automatycznie sugeruje tagi dla postów i fotografii, co bywa irytujące. Nie taguj innych ludzi bez ich zgody, a jeśli chcesz żeby inni Ciebie nie oznaczali to zmień ustawienia osi czasu oraz tagowania.
Zaproszenia do gier na FB
Istnieje powód, dla którego istnieje społeczność na FB ‚One More Farmville Invite, and I Will Kill Your Animals and Burn Your Crops’ (jeszcze jedno zaproszenie z Farmville, a zabiję twoje zwierzęta i spalę twoje uprawy). Wielu ludzi nie jest zainteresowanych grami na FB, zwłaszcza typu Pay-to-Win (płac aby wygrać) i związanego z nimi spamu. Jeśli na twojej tablicy jest niekończąca się lista powiadomień o postępach znajomych w Mafia Wars, to możesz zablokować je w Ustawieniach -> Blokowanie. Twoi przyjaciele grający w Candy Crush i Farmville nawet się nie zorientują, a Ty nie będziesz dostawać więcej zaproszeń.
Zdjęcia dzieci
Każdy rodzic uważa, że jego dziecko jest najpiękniejsze na świecie, ale nie powinno to być powodem to rywalizacji na lajki. Nadmiar zdjęć dzieci bywa męczący się przeciętnych użytkowników FB, a zwłaszcza osób starających się o dziecko. Co gorsze, niektórzy rodzice zamieszczają nawet kompromitujące zdjęcia dzieci, które mogą wypłynąć w przyszłości. Dlatego warto stosować zasadę, żeby życie prywatne zachować w prywatności.
Epatowanie bogactwem
Pewna grupa użytkowników FB stara się zaimponować sławą i bogactwem, nawet jeśli ich nie mają. A nawet jeśli ktoś jest rzeczywiście bogaty, to chwalenie się bywaniem wśród VIP-ów albo wakacjami w hotelu 5-gwiazdkowym jest słabe. Ludzie nie lubią epatowania bogactwem, a odrobina umiaru i skromności jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Wołanie o pomoc

Każdy z nas czasem ma gorszy dzień, a niektórzy nawet depresję. Niestety dzielenie się swoim przygnębieniem na Facebooku często przynosi efekt przeciwny od zamierzonego. Może to zostać odebrane jako żebranie o uwagę i wywołać brak reakcji lub reakcje negatywne. Zamiast szukać pocieszenia na mediach społecznościowych, lepiej zadzwonić do przyjaciela lub spotkać się w „realu”.
Statusy o stanie zdrowia
Podobnie jak w przypadku postów o stanie psychicznym, statusy dotyczące zdrowia fizycznego także bywają źle widziane. Niektórzy nawet zamieszczają zdjęcia ze szpitala albo zaraz po operacji. Uważa się, że takie postępowanie jest w złym guście i raczej nie przysporzy sympatii. Choć może się to wydać staroświeckie, to jednak niektóre rzeczy warto zachować dla siebie i najbliższych, a epatowanie nimi uchodzi za natrętną próbę zwrócenia na siebie uwagi.

Nadmiar skrótów i L33t5pe4K

Facebook jest powszechnie używany, dobrze więc nie uchodzić za analfabetę. Powszechnie używane skróty są w porządku ale ich nadmiar, a zwłaszcza używanie NaPrZeMiEnNyCh DuŻyCh I MaŁyCh LiTeR tudzież leetspeak (żargonu zawierającego znaki i liczby z4m|@5t normalnych liter) budzi zażenowanie. To samo dotyczy nieznajomości poprawnej pisowni.
Banalne posty
Istnieje już grupa ludzi uzależnionych od Facebooka. Dosłownie nie są oni w stanie wytrwać godziny bez zamieszczania postów. Niestety większość dni jest do siebie podobna i nie obfituje w szczególne wydarzenia. Zamieszczanie postów dotyczących bardzo przyziemnych wiadomości z życia codzienngo np. o której wstałem, co zjadłem na śniadanie i co robię w pracy może być uznane za oznakę narcyzmu, nudziarstwa albo samotności.
Żebranie „lajków”
Ten punkt jest dobrym podsumowaniem artykułu, ponieważ odnosi się do praktycznie wszystkich ww. zachowań. Niektórzy użytkownicy Facebooka posuwają się nawet do okazywania niechęci wobec tych, którzy nie „lajkują” ich postów, z drugiej strony niektórzy aktywiści zamieszczają statusy dotyczące ich pasji i otwarcie proszą o lajki. Jednakże same „lajki” nie zmienią świata i nie rozwiążą trapiących nas problemów. Z kolei „lajkowanie” złych wiadomości nie jest zbyt stosowne, chociaż z drugiej strony osoba dzieląca się taki wieściami z całym światem powinna się liczyć z takimi reakcjami.

źródło: sprawnymarketing.pl
autor; Łukasz Żelazny

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?