Przejdź do głównej zawartości

Technologia 5G to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski i Europy

Radykalne zwiększenie prędkości transferu danych, rozwój smart city, autonomicznych pojazdów czy zastosowań rozwiązań informatycznych w obszarze dot. zdrowia społeczeństwa – to wszystko ma być możliwe dzięki wprowadzeniu nowej technologii 5G.

graficom LTE, Graficom mobile"To jest wyzwanie z punktu widzenia polepszenia komfortu życia wszystkich obywateli. Mówimy o nowoczesnych technologiach, które przyspieszają w sposób istotny komunikację. Dzięki temu przyspieszeniu możemy zarządzać wielkimi zbiorami danych, co jest istotne zarówno dla biznesu, ale i dla wszystkich indywidualnie. To znacznie przyspieszy działalność firm i instytucji" - podkreślił ekspert.

internet Chorzów, graficom mobile, 5GWedług specjalistów technologia 5G umożliwi zwiększenie prędkości transferu danych z 300 Mb/s do 10 Gb a nawet 100 Gb/s albo też pozwoli na redukcję opóźnień przesyłu danych do kilku milisekund. Ma być ona odporna na spadki wydajności spowodowane dużą liczbą użytkowników.


W praktyce oznacza to radykalną zmianę szybkości komunikacji w dużych grupach. "Dzisiaj wyzwaniem cywilizacyjnym jest narastająca ilość danych w różnych formatach. W związku z tym chodzi o to, aby zarządzać tymi danymi o różnych formatach w sposób uporządkowany" - mówi prof. Wiak, który przewodniczy klastrowi ICT Polska Centralna Klaster. Klaster zrzesza ponad 30 podmiotów, w tym największe firmy informatyczne. Wśród nich są m.in. Comarch, Asseco oraz firma Ericsson, która ma za sobą pierwsze pokazy technologii 5G w m.in. Tallinie, Sztokholmie i Krakowie.

Wprowadzenie technologii 5G wpłynie na funkcjonowanie nowoczesnych metropolii


– rozwój smart city, czyli inteligentnych miast. Umożliwi też zarządzanie komfortem życia ich mieszkańców.


Nowa technologia przyczyni się m.in. do rozwoju inteligentnego transportu – i nie chodzi nie tylko o zarządzanie ruchem pojazdów, ale także o pojazdy autonomiczne. Według prof. Wiaka przy zastosowaniu obecnych technologii prędkość przesyłu sygnału i wynikający stąd czas reagowania pojazdu autonomicznego są na tyle wolne, że nie można w pełni zrealizować jego autonomiczności.

"Chodzi o to, żeby w trybie online, czyli przyspieszenia transmisji danych, samochody, które nie mają kierowców, mogły się płynnie poruszać, ale także podejmować decyzje o wyprzedzaniu. Tego typu predykcja – czyli przewidywanie, jaki będzie ruch, możliwość wyprzedzenia, informowanie pojazdu przed nami, że chcemy go wyprzedzić - są związane ze zdecydowanym przyspieszeniem transmisji danych. Jeżeli tego nie ma, to nie możemy do końca mówić o pojazdach autonomicznych. A technologia 5G będzie nam na to pozwalać" - podkreślił ekspert.

internet LTE, 5G, internet, telewizja kablowaSieć 5G pozwoli także rozwinąć e-health czy zastosowanie rozwiązań informatycznych w obszarze dotyczącym zdrowia społeczeństwa. "Można sobie wyobrazić - i do tego zdążamy - że będziemy budować duże bazy wiedzy dotyczące zdrowia i komfortu życia, jak również procesów starzenia, bo to jest naturalne, i zapobiegania tym procesom dla każdego z obywateli" – zaznaczył prof. Wiak.

Według eksperta zarówno technologicznie (w sensie oprogramowania), ale również budowy infrastruktury, jesteśmy właściwie na początku drogi. W tej technologii stacje bazowe będą prawdopodobnie zlokalizowane w odległości ok. 200 metrów od siebie, a być może nawet mniejszej, w zależności od zastosowanych częstotliwości.

"To nie będą te same maszty, które w tej chwili widzimy dla klasycznej telefonii komórkowej. W skali kraju trzeba będzie zbudować kilkaset tysięcy masztów innych kategorii, w standardowej odległości 200 metrów. Ale jeśli chodzi o przestrzeń wewnątrz budynków, to będą mikromaszty - tak, żeby można było w każdym miejscu się komunikować" - zaznaczył prof. Wiak, który jest członkiem Rady Programowej na rzecz Strategii "5G dla Polski".

Szacuje się, że prace nad siecią 5G potrwają jeszcze kilka lat. "W kontekście wyzwań technologicznych mówimy o roku 2025" - dodał rektor PŁ, który liczy, że pilotażowo ta rewolucja technologiczna mogłaby zostać przetestowana w Łodzi, m.in. w kampusie PŁ.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska zapowiedziała, że do końca roku ma być przygotowany projekt strategii sieci 5G w Polsce. W ramach prac nad strategią wyznaczone zostaną miasta lub miasto, w których będzie odbywać się pilotaż tego systemu. Szefowa resortu cyfryzacji zapowiedziała, iż chciałaby, aby w tym pilotażu wzięła udział Łódź.

Główne kierunki prac nad siecią 5G wyznaczyła w 2016 r. Komisja Europejska. Ich celem jest to, aby w 2025 r. wszystkie państwa członkowskie UE oferowały dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i głównych szlakach komunikacyjnych.

PAP - Nauka w Polsce

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?