Przejdź do głównej zawartości

Fałszywe informacje rozprzestrzeniają się szybciej niż faktyNieprawdziwe doniesienia wędrują na Twitterze szybciej i mają większy zasięg niż prawda. Za rozprzestrzenianie fałszywych informacji odpowiedzialność ponoszą w głównej mierze ludzie – zawiadamia „Science”.

Naukowcy z Instytutu Technologicznego Massachusetts (USA) przeanalizowali 126 tys. historii udostępnianych na Twitterze ponad 4,5 miliona razy, przez około 3 miliony użytkowników, na przestrzeni lat 2006-2017.

Doszli do wniosku, że nieprawdziwe informacje mają na Twitterze znacznie szerszy zasięg niż fakty, i są przez użytkowników tego portalu udostępniane o 70 proc. częściej. Dotarcie do takiej samej liczby odbiorców zajmuje prawdziwym newsom aż sześć razy więcej czasu.

Nowiny, zarówno te prawdziwe, jak i zmyślone, najczęściej dotyczą spraw związanych z polityką, rzadziej zaś tematów z obszaru biznesu, terroryzmu, nauki czy katastrof naturalnych.

Winę za rozpowszechnianie fałszywych wieści w głównej mierze ponoszą ludzie, a nie np. boty – programy specjalnie stworzone w celu powielania nieprawdziwych treści.

Dlaczego ludzie tak chętnie dzielą się niesprawdzonymi informacjami? Prawdopodobnie chcą przyciągnąć uwagę, zabłysnąć na tle innych użytkowników. We współczesnym świecie każda informacja jest wiele warta, a nowa i szokująca informacja to towar na wagę złota.

Badacze ustalili, że ludzie inaczej reagują na prawdziwe i nieprawdziwe doniesienia. Fałszywe nowiny wzbudzają u odbiorców silniejsze emocje, takie jak zaskoczenie, strach lub obrzydzenie. Prawdziwe newsy wiążą się przeważnie z uczuciem smutku lub nadziei.

„Wykazaliśmy, że fałsz rozprzestrzenia się znacznie dalej, szybciej, głębiej i szerzej niż prawda, i dotyczy to wszystkich kategorii informacji” – mówi prof. Sinan Aral, jeden z autorów badania. „Wyniki naszego badania rzucają nowe światło na fundamentalne aspekty naszego ekosystemu komunikacji internetowej” – dodaje jego kolega z zespołu Deb Roy.

Popularne posty z tego bloga

Polski SMOG

Polska z powodu braku działań na rzecz poprawy jakości powietrza trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości. Ciekawe czy interwencja Komisji Europejskiej zmotywuje rząd do działania.

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?