Przejdź do głównej zawartości

Intensywne roztopy na Grenlandii

Lodowce Grenlandii topnieją w rekordowo szybkim tempie - informują naukowcy. Grenlandzkie lodowce intensywnie topnieją. Pomiary prowadzone precyzyjnymi metodami grawimetrii satelitarnej pokazują, że lądolód Grenlandii coraz szybciej traci masę, przyczyniając się do wzrostu poziomu oceanów. Do Polski napływa zimne, kontynentalne powietrze z północnego wschodu. Napływa z Arktyki, z północy i związane jest z wyżem, który znajduje się teraz Skandynawią. Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, tylko na Podkarpaciu zaznacza się wpływ płytkiej zatoki niżowej.


To właśnie przez rozpogodzenia temperatura spadła tam tak bardzo. Polska znajduje się między wyżem nad Skandynawią, a niżem, który znajduje się nad Ukrainą. Z tym niżem związane są opady na Podkarpaciu. Pomiędzy dwoma układami ciśnienia utworzył się korytarz, którym do Polski napływa zimne powietrze. Utworzyła się najbardziej zimowa cyrkulacja.

To powietrze przemieszczając się nad Bałtykiem na południe trochę się ociepli. Jednak w ciągu nocy w nadchodzącym tygodniu temperatura może spaść do minus kilku stopni.

Arktyka to relatywnie niewielki obszar oceanu otoczony największymi masami lądów. Lądy w lecie mocno ogrzewają się, a wraz ze wzrostem koncentracji dwutlenku węgla coraz bardziej. Na oceanie unosi się cienka, licząca do kilku metrów grubości warstwa lodu. Wraz z dodatnim sprzężeniem zwrotnym wzrost temperatury - topnienie lodu - większe pochłanianie energii - wzrost temperatury uczyni z Arktyki system bardzo wrażliwy na zmiany temperatury. I dlatego właśnie w Arktyce obserwujemy szybki wzrost temperatur i rozpad pływającej pokrywy lodowej.

Lodowce, choć są wielkie i ciężkie, to dynamicznie "pracują". Kiedy się przemieszczają, rzeźbią pod sobą grunt. Przy okazji powstają osady, spłukiwane do jezior przez wytapianą z lodowca wodę. Im większy lodowiec, tym więcej ziemi jest w stanie poruszyć podczas wędrówki. Wycinanie rdzeni osadów z jezior w pobliżu lodowca pozwala naukowcom ustalić, ile osadziło się tam mułu i materiału organicznego, i wnioskować, jak zmieniał się klimat. Umieją również określić, kiedy gromadziło się więcej, a kiedy mniej osadu.

W ramach najnowszego badania naukowcy analizowali rdzenie osadów z jeziora Kulusuk, zasilanego przez wodę wypływającą z lodowca. Dzięki temu prześledzili zmiany, jakie w dwóch okolicznych lodowcach zachodziły w okresie od 9,5 tys. lat temu do dziś. Ich zdaniem w okresie poprzedzającym XX wiek lodowiec cofał się najszybciej ok. 8,5 tys. lat temu, kiedy położenie Ziemi wobec Słońca zapewniało latem w Arktyce więcej słonecznego światła.

Obszar pokrywy lodowej Grenlandii objętej roztopami w kolejnych latach stopniowo powiększa się, stopniowo obejmując coraz to nowe tereny, na których wcześniej topnienie nie było obserwowane. 

Rejony w centralnych rejonach wyspy na razie nie podlegają roztopom, ale wszystko wskazuje, że jest to jedynie kwestia czasu...

Zmiany temperatury na Antarktydzie w przeciągu ostatnich 50 lat. Antarktyda Zachodnia, oddzielona od Antarktydy Wschodniej długim łańcuchem górskim, ogrzewa się szybciej. Zmiany temperatury w stopniach Celsjusza. [Źródło: NASA]

Obecny wzrost temperatury i towarzyszący im rozpad lodowców jest bezprecedensowy - pokazują to m.in. badania lodowca szelfowego leżącej na zachód od Grenlandii kanadyjskiej wyspy Ellesmere’a. Na początku XX wieku lodowiec ten miał powierzchnię 8900 km2. Od tego czasu już około 90% lodowców szelfowych położonych wzdłuż wybrzeży Ellesmere rozpadło się. Badania wskazują, że lodowiec ten istniał od 4500 lat. Przetrwał okresowe zmiany temperatury łącznie z ociepleniem średniowiecznym i dopiero w naszych czasach ocieplenie doprowadziło do jego całkowitego rozpadu. 

 Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - nie ma jak dobre procedury RODO

Nie ma to jak wysłać cudze dane do 3500 odbiorców, dodając ich w polu „Do” - Firma DHL zadbała o procedury bezpieczeństwa zgodne z RODO - ciekawe co na to PUOD?

Przesunięcie stref klimatycznych

Klimat to nie to samo, co pogoda. Pogoda to stan atmosfery w krótkim okresie; klimat to średnia warunków pogodowych w danym miejscu na przestrzeni wielu lat. Deszcz minie, a całoroczny mróz nie.

..."Naukowcy jeszcze kilkanaście lat temu przewidywali, że do końca XXI wieku strefy klimatyczne przesuną się o 200-400 kilometrów. Tymczasem nastąpiło to w ciągu ostatnich 20 lat - dziesiątki lat wcześniej..."